Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszedł Józef Siej - Inowrocławianin 2015 Roku [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Niespełna miesiąc temu Józef Siej uczestniczył w naszej Gali Ludzi Roku 2016. Wręczał tam statuetkę kolejnemu Inowrocławianinowi Roku - Eugeniuszowi Skoczyńskiemu. Zmarł po trwającej od kilku miesięcy chorobie.

Ponad 4 tysiące głosów oddano w naszym plebiscycie na Inowrocławianina Roku 2015. Niekwestionowanym zwycięzcą został Józef Siej, regionalista, pasjonat historii i koordynator produkcji filmu o wydarzeniach „Makabrycznej nocy” w inowrocławskim więzieniu.

- Jestem, zaskoczony. Jest to dla mnie specjalne i ważne wyróżnienie. To zobowiązuje mnie do tego, by dalej działać na rzecz odkrywania lokalnej, nieznanej historii miasta i jego mieszkańców. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i oddawali na moją kandydaturę głosy w tym konkursie - czy to SMS-owo, czy za pośrednictwem kuponów - mówił Józef Siej, gdy poinformowaliśmy go o zwycięstwie w naszym plebiscycie na Inowrocławianina Roku 2015.

W tegorocznej Gali uczestniczył jako ubiegłoroczny laureat i wręczał statuetkę Eugeniuszowi Skoczyńskiemu. Był pasjonatem historii, z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w realizacji filmu „Makabryczna noc - Inowrocław 1939”.

Zbierał informacje na temat tamtych wydarzeń, poszukiwał świadków, krewnych osób, które zginęły w więzieniu i zagrał jedną z ról - Niemca Jana Gierke, który poniósł śmierć na dziedzińcu inowrocławskiego więzienia. Promował film, jeździł po gminach powiatu inowrocławskiego i pokazywał go dzieciom, młodzieży i dorosłym, by przybliżyć im tę tragiczną historię z 1939 roku.

Ostatnio chorował. Często przebywał w szpitalu. Przybył jednak na Galę wręczenia nagród dla ludzi roku, bo jak mówił, podczas takiej uroczystości, nie mogłoby jego - ubiegłorocznego laureata - zabraknąć. Prowadził stronę internetową, gdzie zamieszczał informacje o wydarzeniach związanych z historią Inowrocławia i powiatu. Chciał, by te fakty, pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości przetrwały dla potomnych. Był też wielkim pasjonatem fotografii. Na wielu uroczystościach patriotycznych czy miejskich można go było spotkać z aparatem w dłoni.

- Interesowałem się historią już w szkole średniej, Teraz będąc już na emeryturze, mogę spokojnie poświęcić się tej pasji. Muszę przyznać, że sprawia mi to wiele satysfakcji - mówił w jednym z udzielonych nam wywiadów.
Śmierć przerwała te poszukiwania, ale w pamięci wielu osób Józef Siej pozostanie na zawsze. Pozostaną też dokumenty, które zgromadził i film o inowrocławskiej makabrycznej nocy, który w dużej mierze powstał dzięki jego zaangażowaniu.

Cześć Jego Pamięci.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto