MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie domu węglem coraz mniej się opłaca. Jakie źródło ciepła wybrać? Sprawdź, czym ogrzewali się tej zimy oszczędni Polacy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ogrzewanie domu węglem wciąż jest popularne, ale zdecydowanie nieopłacalne.
Ogrzewanie domu węglem wciąż jest popularne, ale zdecydowanie nieopłacalne. Anna Kaczmarz/Polska Press
Jeśli chodzi o metody ogrzewania domu w Polsce, węgiel wciąż króluje. Badania pokazują jednak, że osoby stosujące to paliwo ponoszą wysokie koszty ogrzewania, a za to często zgłaszają niski komfort cieplny. Na jakie źródło ciepła warto wymienić piec? Sprawdź, jakie urządzenia grzewcze stosują osoby cieszące się niskimi rachunkami za ciepło.

Spis treści

Jakie ogrzewanie domu jest w Polsce najpopularniejsze? Węgiel traci zwolenników

Od wielu, wielu lat odpowiedź na pytanie „czym Polacy ogrzewają domy i mieszkania?” była prosta i brzmiała nieodmiennie „przeważnie węglem”. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Heat Decor „II Ranking Jakości Ogrzewania. Koszty, źródła ciepła i dostępność paliw w Polsce”, węgiel wciąż króluje (zwłaszcza na terenach podmiejskich), ale traci popularność. Minionej zimy:

  • najczęściej ogrzewali dom węglem mieszkańcy aglomeracji Łodzi (45 proc.), Wrocławia (43,5 proc.) i Kielc (41,7 proc.),
  • najrzadziej stosowali do ogrzewania węgiel mieszkańcy aglomeracji Krakowa (18,9 proc.), Gdańska (22 proc.) oraz Bydgoszczy (22,7 proc.).

Warto wskazać, że wysoka pozycja Krakowa wynika zapewne m.in. z obowiązującego tam od kilku lat zakazu palenia węglem i drewnem.

– Jest całkiem spora ilość osób [nawet 22–32 proc. – przyp. red.], która przeszła na inne niż węgiel źródła ciepła, ale nadal ma w rezerwie sprawny kocioł na węgiel. Wystarczy, by ten surowiec stał się tańszy (co jednak wątpliwe), i kominy w tych miejscach zaczną po staremu dymić – zauważają autorzy raportu.

W gronie najchętniej stosowanych przez Polaków źródeł ciepła znalazły się poza węglem także piec gazowy oraz ogrzewanie elektryczne. Minionej zimy gazem najchętniej ogrzewały się osoby z aglomeracji warszawskiej (40,9 proc.), poznańskiej (38,5 proc.) oraz toruńskiej (35 proc.). Z kolei ogrzewanie elektryczne było najczęściej wykorzystywane w aglomeracjach katowickiej (19,6 proc.), gdańskiej (17,1 proc.) i krakowskiej (9,4 proc.).

– Przy tym trzeba zaznaczyć, że pod terminem „ogrzewanie elektryczne” kryją się zarówno dwudziestoletnie piece akumulacyjne czy jeszcze starsze elektryczne wkłady do pieców kaflowych o niskiej efektywności, jak i rozwiązania nowe na rynku, takie jak piec indukcyjny czy folia grzewcza – wskazuje raport Heat Decor.

Węgiel się nie opłaca. Jaki typ ogrzewania zapewniał minionej zimy najniższe rachunki za ciepło?

Autorzy raportu przyjrzeli się też kosztom ogrzewania domu czy mieszkania. Minionej zimy były one dla wielu osób trudne do udźwignięcia, co sprawiło, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, jakie źródło ciepła pozwoliłoby obniżyć wydatki. Jedno jest pewne – węgiel coraz mniej się opłaca. Jak wskazuje raport Heat Decor, „największe rachunki płacą obecnie osoby polegające na węglu i gazie”, i to zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich.

– Osoby, których głównym źródłem ciepła jest centralne ogrzewanie zasilane kotłem na węgiel, zanotowały w aż 64,3 proc. przypadków wzrost kosztów ogrzewania o ponad 300 proc. Taka zmiana do duży cios dla budżetu domowego – podają eksperci. – Stosunkowo lekko znieśli podwyżki mieszkańcy aglomeracji, gdzie węgiel stał się marginalnym źródłem ciepła.

Raport wskazał też, z jakich źródeł ciepła korzystały osoby płacące najniższe rachunki za ogrzewanie. Jak się okazuje, w miastach najbardziej opłacało się podłączenie do sieci ciepłowniczej. Tu w gronie osób płacących poniżej 1000 zł za cały sezon grzewczy aż 73,7 proc. stanowili użytkownicy ciepła sieciowego. Z kolei na terenach podmiejskich zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem była pompa ciepła. Wśród osób mieszkających pod miastem, które zapłaciły mniej niż 1000 zł za sezon grzewczy aż 50 proc. stanowili posiadacze pomp.

– Wart uwagi jest znacząco większy udział ogrzewania elektrycznego wśród mistrzów niskich opłat na terenach podmiejskich. To tam spotkamy najwięcej nowych domów, które są tak dobrze ocieplone, że ogrzewając je prądem można zapłacić mniej niż 1000 zł za cały sezon. Wpływ na tak niskie rachunki za ogrzewanie elektryczne mogą mieć również instalacje fotowoltaiczne – podaje raport.

Co trzeci palący węglem marznie w domu. Jeszcze gorzej jest z ogrzewaniem elektrycznym

Ciekawe są też dane z raportu dotyczące komfortu cieplnego w miejscu zamieszkania. Jak się okazuje, wielu Polaków negatywnie ocenia stopień ogrzania swojej nieruchomości. Problemy z dogrzaniem się minionej zimy najczęściej zgłaszali mieszkańcy aglomeracji łódzkiej (47,5 proc.), katowickiej (45,7 proc.), bydgoskiej (43,2 proc.) i lublińskiej (42,9 proc.). Najmniej takich kłopotów zgłaszano z kolei w algomeracjach Krakowa (18,9 proc.) i Kielc (19,4 proc.).

Na ocenę komfortu cieplnego miało też wpływ stosowane urządzenie grzewcze. Jak się okazuje, niewystarczające dogrzanie domu lub mieszkania zgłasza:

  • 47,6 proc. użytkowników ogrzewania elektrycznego,
  • 36,5 proc. osób ogrzewających się węglem,
  • 21,8 proc. osób stosujących ogrzewanie gazowe.

Można zgadywać, że tak negatywna ocena ogrzewania elektrycznego płynie przede wszystkim od osób stosujących starsze urządzenia, np. piece kaflowe z wkładami elektrycznymi (popularne m.in. w starych kamienicach). Z kolei w przypadku węgla można zgadywać, że niski poziom komfortu wiąże się z brakiem ocieplenia wielu starszych domów, w których stosowane jest to paliwo.

– W ostatnim sezonie grzewczym co trzecia osoba dorzucająca węgiel do pieca nie czuła się mimo tego wystarczająco ogrzana. Czy miał na to wpływ niedostatek węgla, czy wspomniany na wstępie brak termoizolacji w 1/3 domów jednorodzinnych w Polsce? To wymaga pogłębionych badań – konkludują autorzy raportu.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogrzewanie domu węglem coraz mniej się opłaca. Jakie źródło ciepła wybrać? Sprawdź, czym ogrzewali się tej zimy oszczędni Polacy - RegioDom.pl

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto