Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osteoporoza w młodym wieku?

Lilia Łada
Lilia Łada
W powszechnym przekonaniu osteoporoza dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Tymczasem osteoporoza wtórna, która jest wynikiem przebytych chorób lub towarzyszących im terapii, może dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć.

W dodatku osteoporoza wtórna (OPW) może zaatakować bez wcześniejszych objawów pogarszania się stanu zdrowia także młodych ludzi. Choroba obniża wytrzymałość mechaniczną kości, co zwiększa możliwość ich złamania już przy niewielkim urazie.

Szczególnie zagrożone są osoby cierpiące z powodu chorób narządów ruchu, przewlekłej choroby nerek, chorób tarczycy, cukrzycy, chorób przewodu pokarmowego, astmy czy epilepsji oraz te, które palą papierosy lub nadużywają  alkoholu.

Ale osteoporozie wtórnej można w pewnym stopniu przeciwdziałać.
- Mając świadomość czynników ryzyka, możemy zmienić nasz styl życia, np. stosując urozmaiconą dietę, bogatą w wapń i witaminę D, unikając nadużywania alkoholu i palenia papierosów, czy, co bardzo istotne, zwiększając codzienną aktywność fizyczną – twierdzi prof. Janusz E. Badurski, przewodniczący Polskiej Fundacji Osteoporozy, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.

A co konkretnie można zrobić? Osiem godzin spędzonych w jednej pozycji: na stojąco, za biurkiem, w samochodzie nie pomaga kondycji naszych kości. Dlatego warto zacząć uprawiać sport - do najczęściej zalecanych ćwiczeń w leczeniu i profilaktyce osteoporozy zalicza się jogę, pilates, grę w tenisa czy taniec. Doskonale sprawdza się też nordic walking oraz  tai chi.

Co prawda osoby chorujące na choroby przewlekłe nie zawsze mogą uprawiać sport. Ale - zdaniem lekarzy  - to nie jest argument, bo jest wiele form wysiłku fizycznego, które osoby chore mogą uprawiać. trzeba to tylko uzgodnić z lekarzem. Ba, wiele ćwiczeń można wykonywać na przykład... siedząc za biurkiem.

Podczas siedzenia specjaliści zalecają wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających: prostowanie i zginanie nóg, kilka obrotów stopami, nadgarstkami i głową. Nie przeszkadza to w pracy, a pomoże utrzymać nasze kości w odpowiedniej formie.
A kiedy już wstajemy, to jak najwięcej chodźmy na piechotę. Nie autobus, tramwaj, samochód czy winda - a własne nogi. To także doskonale wzmacnia kości i stawy.


 



 



poznańskie studniówki
relacje, zdjęcia, wideo
informacje, relacje
Witka i Risky
wracają do domu.
Dookoła świata

bieżąca relacja z podróży
pod patronatem
MM Moje Miasto Poznań
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto