Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierniki od świętej Katarzyny [PRZEPISY]

Renata Napierkowska
Nadesłane
Najsłynniejsze w Polsce są oczywiście pierniki toruńskie. Tradycja ich wypieku przetrwała jednak w wielu miastach: Bremie, Monachium, Norymberdze. Amsterdamie, Ostendzie czy Kłajpedzie, jak również w Szczecinie i Gdańsku.

W XVII wieku ciasto piernikowe było wielkim luksusem, ze względu na koszty importu przypraw korzennych i bakalii. W Toruniu wypiekano już w tamtym czasie słynne katarzynki, porównywane ze znanymi w całej Europie piernikami norymberskimi. W Polsce w XVII sprzedawano pierniki w aptekach, jako skuteczny lek na wiele przypadłości. Piernik był, podobnie jak w innych krajach, symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego i dopiero w XIX wieku pojawił się również w domach chłopskich.

Ciemnobrązowe ciasto piernikowe robione z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu i przypraw korzennych: cynamonu, kardamonu, goździków, imbiru, gałki muszkotołowej i anyżu.

- Święta Katarzyna pierniki zaczyna - tak mówi stare przysłowie. Zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie w dniu św. Katarzyny należało zarobić ciasto na pierniki zostawić do leżakowania, aby przed świętami Bożego Narodzenia wypiekać pierniczki. Wypiekano pierniki o różnych wzorach wykrawając z ciasta foremkami przeróżne ozdoby. Pierniki są nieodłącznym elementem świątecznego stołu. Niektóre gospodynie kupują gotowe w sklepach ale są jeszcze takie, które wypiekają ciastka według własnych receptur. Świąteczne pierniki udekorowane białym lub kolorowym lukrem były koniecznym elementem świątecznej choinki – przypomina Alina Książek z Pławina, której w pieczeniu pierników pomaga mama.

1. Pierniki kawowe

1 kg mąki
1 proszek
3 szklanki cukru
1 kwaśna śmietana
4 jajka całe
0,5 kostki roztopionego smalcu
2 łyżki kakao
2 łyżki miodu
1 łyżeczka sody
1 paczka przyprawy do piernika
1/2 szklanki mocno zaparzonej kawy zbożowej

Z 1 szklanki cukru zrobić karmel, roztopić smalec, włożyć miód, wystudzić. Po kolei dołożyć resztę składników. Wyrobić ciasto, zostawić na dobę do leżakowania, a następnie rozwałkować i wykrawać ciastka. Piec w 180 stopniach około 10 minut.

2. Pierniki drożdżowe

3 szklanki mąki
4 jajka
1 szklanka cukru
2 łyżki miodu
1 przyprawa do piernika
1 łyżeczka sody
2 łyżki kakao
1/3 kostki drożdży
1/2 kostki smalcu

Mąkę wymieszać z cukrem, sodą i przyprawą, miód i smalec rozpuścić, wystudzić. Do suchych składników dodać płynne razem z jajkami i pokruszonymi drożdżami. Wyrobić ciasto. Rozwałkować (w razie potrzeby podsypać mąką), wykrawać foremkami ciastka, piec 10-12 minut w temperaturze 180 stopni C.

3. Pierniki

25 dag miodu
1 kg mąki
4 jajka
szklanka cukru
1/2 szklanki cukru na karmel
30 dag smalcu
1 łyżeczka sody
1 cynamon
1 przyprawa do piernika

Miód roztopić, dodać cynamon i przyprawę do piernika, do mąki dodać gorący miód z przyprawami i wymieszać. Po wystudzeniu dodać jajka, cukier, karmel, sodę, całość wyrobić na końcu dodać stopiony letni tłuszcz. Wyrobić ciasto i na noc zostawić w chłodzie, np. w lodówce. Schłodzone ciasto rozwałkować i wykrawać pierniki, piec w 180 stopniach 10 minut.

4. Pierniki

1 i 1/2 kg mąki
1/2 kg smalcu
1/2 kg miodu
1/2 kg cukru
6 jajek
1 paczka cynamonu
1 łyżeczka płaska zmielonych goździków
3 łyżki kakao
1 szklanka śmietany kwaśnej
1 proszek do pieczenia
1 łyżeczka sody

Smalec, miód, cukier roztopić, dodać kakao i przyprawy, wystudzić, włożyć roztrzepane jajka, śmietanę i wymieszać. Na koniec wsypać mąkę, proszek i sodę, wszystko zagnieść. Rozwałkować, wykrawać ciastka. Piec w 180 stopniach przez 10 minut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto