Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pionierka modowych trendów, śpiewaczka i aktorka. Zula Pogorzelska była jedną z najjaśniejszych gwiazd lat 20. XX wieku

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Zula Pogorzelska zagrała m.in. w „Gorączce złotego", „Stu metrach miłości" czy  „Kocha, lubi, szanuje". Ponad kino artystka zawsze jednak stawiała zawsze teatr.
Zula Pogorzelska zagrała m.in. w „Gorączce złotego", „Stu metrach miłości" czy „Kocha, lubi, szanuje". Ponad kino artystka zawsze jednak stawiała zawsze teatr. Narodowe Archiwum Cyfrowe
„Ja się boję sama spać", „Czy Pani mieszka sama" czy „Panna Mania gra na mandolinie" to jedne z najbardziej znanych piosenek wykonywanych przez Zulę Pogorzelską. Artystka była nie tylko utalentowaną śpiewaczką, ale także aktorką. Choć była zamężna, mówiło się, że była związana z Eugeniuszem Bodo. Zmarła przedwcześnie mając zaledwie 40 lat. Przypominamy jej historię.

Spis treści

Zula Pogorzelska: wczesne lata i początki kariery

Zula Pogorzelska była jedną z największych gwiazd lat 20. XX wieku. Wrodzony wdzięk i wyjątkowy głos stały się znakiem rozpoznawczym śpiewaczki, aktorki i tancerki.

Artystka, której prawdziwe imię to Zofia, urodziła się 14 sierpnia 1898 roku w Eupatorii na Krymie. Była córką cenionego lekarza Andrzeja Pogorzelskiego i Emilii z Niżyckich, która niegdyś sama marzyła o byciu aktorką. To właśnie ona najbardziej pomagała córce w realizowaniu artystycznych planów. Ojciec wierzył, że Zula pójdzie w jego ślady.

Pierwsze nauki pobierała w gimnazjum w Sewastopolu. Śpiewu uczyła się w chórze parafialnym w Zielonym Gaju pod Charkowem, będąc także aktorką w amatorskim teatrze. Kiedy na dobre postanowiła, że zwiąże swoją przyszłość z aktorstwem, część rodziny się od niej odwróciła. To jednak nie przeszkodziło jej w dążeniu do spełnienia swoich artystycznych marzeń.

Karierę w operetce przerwała operacja strun głosowych

Na początku 1919 roku Zula Pogorzelska przyjechała do Warszawy, gdzie przez krótki czas grała w teatrze „Bagatela". Jednak prawdziwą karierę rozpoczęła, kiedy zadebiutowała na scenie teatrzyku „Qui Pro Quo". Jej sopranowym głosem zachwycali się wszyscy, a artystka pojawiała się w coraz większej ilości kabaretów.

Pogorzelska stała się gwiazdą sceny operetkowej. Do najpopularniejszych utworów w jej wykonaniu należały m.in. „Mały gigolo", „Ja się boję sama spać" oraz „Panna Mania gra na mandolinie". Jej kariera w operetce nie trwała niestety długo. Przekreśliła ją nieudana operacja strun głosowych. Jej sopran zamienił się w głos z charakterystyczną chrypką, który stał się jej znakiem rozpoznawczym. Mówiono, że dodawał jej sex apealu. Należy bowiem wspomnieć, że Pogorzelska miała fantastyczną figurę, a w szczególności obłędne nogi. Była ulubienicą publiczności, która nazywała ją „polską Mistinguette" (francuska pieśniarka - przyp. autora). To ona jako pierwsza zatańczyła na scenie charlestona, co w tamtym okresie było uznawane za prowokację.

Zula była członkinią zespołu „Qui Pro Quo„ do 1925 roku. Następnie na kila lat przeniosła się do teatrzyku „Perskie Oko", by w sezonie 1929/1930 wrócić do „Qui Pro Quo„. Teksty dla niej pisali m.in. Julian Tuwim, Marian Hemar, Konrad Tom oraz Andrzej Włast.

Nie sposób nie wspomnieć o jej karierze aktorskiej. Zula Pogorzelska zagrała m.in. w „Gorączce złotego", „Stu metrach miłości" czy „Kocha, lubi, szanuje". Ponad kino artystka zawsze jednak stawiała zawsze teatr.

Życie prywatne Zuli Pogorzelskiej

W 1922 roku artystka została żoną aktora, reżysera i tekściarza Konrada Toma. Swego czasu w prasie pojawiły się doniesienia o relacji, która miała łączyć Zulę Pogorzelską z Eugeniuszem Bodo. Żadne z tej dwójki nigdy nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło tym plotkom.

Pewne natomiast jest to, że jej mąż był przy niej do samego końca. W 1934 roku artystka zachorowała na poważną chorobę neurologiczną. Dwa lata później - w wieku zaledwie 40 lat - zmarła w wileńskim sanatorium. Spoczęła na warszawskich Powązkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pionierka modowych trendów, śpiewaczka i aktorka. Zula Pogorzelska była jedną z najjaśniejszych gwiazd lat 20. XX wieku - Telemagazyn

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto