Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek roku na...słodko

Renata Napierkowska
Okres od Bożego Narodzenia do 3 Króli zwano szczodrymi dniami i dni te traktowano jako przedłużenie świąt przez te kilkanaście dni obowiązywały zwyczaje podobne do wigilijnych tzn. ograniczano wszelkie prace gospodarcze i w domu.

Raczej świętowano i oczekiwano na kolędników. Kolędnikami przeważnie byli chłopcy, chodzili grupkami od domu do domu śpiewając kolędy. Chłopcy nosili ze sobą gwiazdę oraz byli przebierani za króli. Za swe występy kolędnicy byli szczodrze obdarowywani przez gospodarzy słodkościami. Kolędnicy - przebierańcy byli oczekiwani w każdym domu na wsi. Wierzono, że ich pojawienie się zapewni pomyślność w nadchodzącym roku, dlatego nie należało omijać żadnego domu podczas kolędniczej wędrówki. Hucznie dzisiaj obchodzony Sylwester i Nowy Rok wiązano je zazwyczaj z symbolikom świąt Bożego Narodzenia i na ogół powtarzano te same zwyczaje co na święta. Święto Trzech Króli kończy okres bożonarodzeniowy. Rozpoczyna się czas radosnych zabaw, uczt i spotkań towarzyskich, którym oprócz muzyki i tańca towarzyszą różne specjały. Podczas gdy w okresie świąt Bożego Narodzenia raczyliśmy się pierniczkami, makowcami, to po piernikach jemy chruściki, pączki, faworki, róże karnawałowe. Wszystko to pieczywo smażone w głębokim tłuszczu.

Faworki:

Składniki: 3 szklanki mąki, szklanka kwaśnej śmietany, 5 żółtek, mały proszek do pieczenia, szczypta soli, cukier waniliowy, olej do smażenia, cukier puder do posypania, łyżka octu.

Wykonanie:

Zagnieść ciasto rozwałkować krajać radełkiem paski przez środek przeciąć i przewinąć 1 koniec, usmażyć w głębokim tłuszczu na złoty kolor później obficie posypać cukrem pudrem.

Róże Karnawałowe:

Składniki: kg mąki, 8 żółtek, 2 szklanki kwaśnej śmietany, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 3 łyżki roztopionego masła, 2 łyżki cukru, 2 lub 3 łyżki octu lub spirytusu, szczypta soli, cukier puder do posypania.

Wykonanie:

Zagnieść ciasto zostawić na 1 godzinę do odpoczęcia potem rozwałkować i wykrawać po 3 coraz mniejsze krążki każdy krążek w kilku miejscach naciąć od obwodu ku środkowi, zlepiać białkiem po 3 krążki. Zlepiamy tylko środek na gorący tłuszcz wrzucamy róże małymi płatkami ku dołowi, gdy się zarumienią, obrócić i dosmażyć. Wyjąć na bibułkę do odsączenia tłuszczu. Ułożyć na talerzu, posypać cukrem pudrem, przybrać konfiturą z wiśni.

Pączki:

Składniki: 1 kg mąki, 5 żółtek, 20 dag cukru, 10 dag tłuszczu, 1/2 l mleka, 10 dag drożdży, 2 łyżki spirytusu lub octu, szczypta soli, tłuszcz do smażenia.

Wykonanie:

Drożdże rozmieszać z małą ilością mleka z dodatkiem cukru. Wlać resztę mleka dodać tyle mąki aby zrobić rozczyn gęstości śmietany. Gdy podrośnie dodać żółtka ubite z cukrem resztę mąki i sól. Wyrobić ciasto pod koniec dodać roztopiony tłuszcz. Na koniec dodać 2 łyżki spirytusu lub octu. Wymieszać zostawić do wyrośnięcia. formować pączki i smażyć na rozgrzanym tłuszczu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto