Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP atrakcje turystyczne powiatu golubsko-dobrzyńskiego - pomysł na długi weekend. Zobacz zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Powiat golubsko-dobrzyński "poleca się" na weekend. Zobacz w galerii jakie miejsca warto odwiedzić
Powiat golubsko-dobrzyński "poleca się" na weekend. Zobacz w galerii jakie miejsca warto odwiedzić KR
Nie wiesz jak spędzić wiosenny weekend? W poszczególnych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego, nie brakuje atrakcji. Średniowieczna architektura, wieża widokowa czy miejsca, w których bywał Fryderyk Chopin i Maria Dąbrowska - to tylko część atutów powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Zobacz TOP atrakcje.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

Perełką Golubia-Dobrzynia jest niewątpliwie zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który wznieśli Krzyżacy na przełomie XIII-XIV wieku, a przebudowała go w XVII wieku Anna Wazówna. Z tarasu widokowego roztacza się malowniczy widok na panoramę miasta. Ponadto jest Dolina Kasztelana i park. Będąc w stolicy powiatu warto zobaczyć także rynek z Domem „Pod Kapturem", starówkę, piękne kamienice, budynek kościoła poewangelickiego, średniowieczne mury wraz z basztą, kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu i skorzystać z wejścia z przewodnikiem na wieżę kościoła (tylko w określone weekendy, po wcześniejszym umówieniu się). "Hitem" jest tez rzeka Drwęca, która dawniej stanowiła granicę państwową. Nadal stoi tu budynek komory celnej. Historia pogranicza jest bardzo ciekawa. Na liście zabytków wartych odwiedzenia w dobrzyńskiej części miasta jest kościół pod wezwaniem św. Katarzyny.

Atrakcją powiatu golubsko-dobrzyńskiego zdecydowanie jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni, oddalony około 9 km od Golubia-Dobrzynia. Mieści się on w pałacu, do którego przyjeżdżał młody Fryderyk Chopin na zaproszenie swojego szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego i jego ojca Juliusza Ignacego Dziewanowskiego. Tu notował wydarzenia z wiejskiej codzienności. Wspomnienia zapisywał w postaci wakacyjnej gazetki zatytułowanej „Kurier Szafarski". Ludmira Dziewanowska. chętnie czytała jego zapiski, a na jej żartobliwe uwagi, Chopin nazywał ją „cenzorem”.

Polecamy także zobaczyć Płonne, około 4 km od Szafarni. Tu Maria Dąbrowska pisała "Noce i dnie". Jest też góra modrzewiowa, czyli Pomnik Przyrody, gdzie rośnie kilka ponad 300-letnich drzew. Tu bywała pisarka. Ponadto są piękne lasy i Drwęca oraz kościółek, w którym grywał Chopin.

- Na początku wsi Płonne, na lekkim wzniesieniu stoi niepozorny budynek, który ma znaczenie w polskiej literaturze. To właśnie między innymi w tym budynku mieszkała Maria Dąbrowska, gdy przyjeżdżała do Płonnego w odwiedziny do siostry. Podczas pierwszego pobytu w Płonnem Dąbrowska miała gościć u swojej siostry Heleny Hepke, której mąż był administratorem tutejszego majątku. W następnych latach wakacje spędzała u państwa „Chmielów" (Chmielewskich) ze względu na ciasnotę panującą w domu siostry – dzieli się wiedzą historyczną podróżnik Jarek Kaptajn.

W szkole w Płonnem znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej. Należy się tam wcześniej umówić (tel. 608 496 595).

Warto odwiedzić także Klasztor Zakonu Karmelitów w Oborach. Mamy tu także Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i kościół pod tym samym wezwaniem. Miejsce znajduje się około 16km od Golubia-Dobrzynia. Warto wybrać trasę przez Sokołowo (po lewej stronie tuż przy drodze jest zabytkowy dworek) i Dulsk (po prawej stronie przy drodze zabytkowy stoi drewniany kościółek).

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Jeśli lubicie wytchnienie nad wodą - polecamy spacer nad jednym z jezior w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Infrastrukturę w postaci pomostów ma jezioro Grodno i Okonin. Z naturalnym nabrzeżem, idealne na piknik lub spacer są zbiorniki Słupno i Handlowy Młyn. Ten drugi zbiornik ma tamę spiętrzającą wodę. Znajduje się tu także wiata biwakowa i pomost do wędkowania dla osób niepełnosprawnych.

Atrakcją jest także rzeka Drwęca. Przystanie z infrastrukturą są w Golubiu-Dobrzyniu i Elgiszewie.

Turystycznym wabikiem jest też Osada Karbówko w Elgiszewie - kompleks hotelowo-gastronomiczny, z basenem, strefą spa, mini zoo, wieżą widokową i licznymi atrakcjami - jak off-road, quady, jazdy konne, bryczką...

Powiat golubsko-dobrzyński "poleca się" na weekend. Zobacz w galerii jakie miejsca warto odwiedzić

TOP atrakcje turystyczne powiatu golubsko-dobrzyńskiego - po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: TOP atrakcje turystyczne powiatu golubsko-dobrzyńskiego - pomysł na długi weekend. Zobacz zdjęcia - Golub-Dobrzyń Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto