Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponowne przeliczenie emerytury w ZUS po 65. roku życia. Kto może złożyć wniosek?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Duża część emerytów decyduje się na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Prawo to jednak nie przysługuje wszystkim. Z tego też powodów znaczną część wniosków ZUS po prostu odrzuca. Jakie należy spełnić warunki, aby móc skutecznie zawnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?


WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Duża część emerytów decyduje się na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Prawo to jednak nie przysługuje wszystkim. Z tego też powodów znaczną część wniosków ZUS po prostu odrzuca. Jakie należy spełnić warunki, aby móc skutecznie zawnioskować o ponowne przeliczenie emerytury? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Przemyslaw Swiderski
Duża część emerytów decyduje się na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Prawo to jednak nie przysługuje wszystkim. Z tego też powodów znaczną część wniosków ZUS po prostu odrzuca. Jakie należy spełnić warunki, aby móc skutecznie zawnioskować o ponowne przeliczenie emerytury?

Spis treści

Obejrzyj: Dworzec Toruń Północny 30 lat po zamknięciu

od 16 lat

Wyliczanie wysokości emerytur opiera się na wielu wskaźnikach. Jednym z nich jest średnia długość trwania życia w każdym z przedziałów wiekowych. Wiedzę o niej otrzymujemy ze specjalnych tablic publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Według najnowszych wskazań odnotowuje się wyraźny spadek średniej długości życia, co sprawia, że wysokość emerytur może wzrosnąć. Jednak nie każdy może liczyć na rzeczywiste ponowne przeliczenie wysokości uzyskiwanego świadczenia.

Komu przysługuje ponowne przeliczenie emerytury ZUS?

Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych emeryturę ponownie przelicza wyłącznie w określonych przypadkach:

  1. Jeśli osoba wciąż pracuje pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, ponieważ dalej odprowadza składki,
  2. Jeśli osoba wnioskująca odnajdzie dokumenty sprzed 1999, które informują o świadczeniu pracy.
  3. Jeśli osoba ubezpieczona i urodzona po 31 grudnia 1948 roku spełni warunki uprawniające do emerytury na nowych zasadach, ale jeszcze nie wystąpiła o jej przyznanie. W takiej sytuacji może wnioskować o świadczenie na podstawie nowych danych statystycznych.

Tablice publikowane przez GUS są kluczowe do ustalania wysokości emerytur, a obecnie widniejące informacje dotyczą przyznawania świadczeń za okres od 1 kwietnia ubiegłego roku do 31 marca 2022 roku. Po tym czasie w życie wejdą nowe, aktualne tablice obowiązujące na kolejny rok.

Kiedy ZUS odmówi przeliczenia emerytury?

W związku z tym, że prawo do ponownego przeliczenia emerytury przysługuje wyłącznie części osób, z korzystniejszych tablic z powodzeniem skorzystają np. osoby ubezpieczone spełniające określone wymagania. W innych przypadkach można zakładać, że ZUS wniosek rozpatrzy negatywnie. Przede wszystkim na ponowne przeliczenie emerytur nie mogą liczyć:

  • emeryci niepracujący i urodzeni przed 1 stycznia 1949, a zatem mający świadczenia emerytalne organizowane w ramach wcześniejszego systemu emerytalnego;
  • ubezpieczeni niepracujący, którzy prawa do emerytur nabyli na nowych zasadach, a zatem skorzystali z wyliczenia emerytury przy użyciu tablic średniego trwania życia, jakie obowiązywały w poprzednich okresach.

ZUS podnosi świadczenia - waloryzacja emerytury

Ponowne przeliczenie emerytury nie jest jedyną szansą na zwiększenie wysokości uzyskiwanych świadczeń. Od 1 marca wzrosły bowiem emerytury i renty, co jest związane z waloryzacją. Świadczenia te wzrosną o siedem procent. Co więcej, waloryzacją zostaną objęte świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku. Otrzymają je przede wszystkim osoby z niewielkimi składkami emerytalnymi, a jednocześnie długim stażem ubezpieczeniowym. Musi on wynosić co najmniej:

  • 20 lat w przypadku kobiet,
  • 25 lat w przypadku mężczyzn.

Od 1 marca minimalna emerytura ma wzrosnąć o niemal 88 złotych. Wynosić będzie 1338,44 zł brutto. Co więcej, waloryzacja odbywa się automatycznie, więc nie ma konieczności składania żadnych wniosków.

Brak szans na ponowne przeliczenie emerytury - 13. emerytura wciąż zostanie przyznana!

Oprócz waloryzacji i szansy na ponowne przeliczenie emerytury okazją do dodatkowego wsparcia finansowego ma być ponowne wypłacenie tzw. „trzynastki”. W tym roku będzie to 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 złotych, które otrzymają emeryci. Komu będzie przysługiwać to świadczenie? Zostanie ono przyznane osobą, które mają:

  • emerytury,
  • renty,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • świadczenia przedemerytalne,
  • zasiłki przedemerytalne,
  • świadczenia pieniężne dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

Wypłacenie trzynastej emerytury odbędzie się wraz z wypłaceniem świadczeń za kwiecień. W danym miesiącu otrzymają oni przelew będący sumą „trzynastki” oraz miesięcznego świadczenia emerytalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ponowne przeliczenie emerytury w ZUS po 65. roku życia. Kto może złożyć wniosek? - Toruń Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto