Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł Magdalena Łośko oraz senator Krzysztof Brejza walczą o pieniądze na ratowanie jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego

red
Parlamentarzyści zwrócili się do Marszałka z propozycją pozyskania środków zewnętrznych na rzecz unormowania stosunków wodnych w jeziorach, na których wpływ ma działalność odkrywek węgla brunatnego i elektrowni
Parlamentarzyści zwrócili się do Marszałka z propozycją pozyskania środków zewnętrznych na rzecz unormowania stosunków wodnych w jeziorach, na których wpływ ma działalność odkrywek węgla brunatnego i elektrowni Nadesłane
Poseł Magdalena Łośko oraz Senator Krzysztof Brejza wystąpili do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie pozyskania środków finansowych dla jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zagrożonych ubytkiem wód (dot. Jeziora Ostrowskiego, Jeziora Wójcińskiego, Jeziora Gopło i Jeziora Kownackiego leżącego na pograniczu dwóch województw).

Zobacz wideo: Co dzieje się w gospodarstwie, gdy wystąpi ASF

Magdalena Łośko i Krzysztof Brejza zwrócili się do Marszałka z propozycją pozyskania środków zewnętrznych na rzecz unormowania stosunków wodnych w jeziorach, na których wpływ ma działalność odkrywek węgla brunatnego i elektrowni.

- Wieloletnie naruszanie równowagi hydrologicznej jezior powoduje zjawisko zanikania jezior i zamierania ośrodków turystycznych - przekonują parlamentarzyści.

W wystąpieniu parlamentarzyści proponują podjęcie współpracy przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z Województwem Wielkopolskim w celu opracowania wspólnego projektu i pozyskania środków z Funduszu Odbudowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- Aby wyrównać szanse poszczególnych regionów państw członkowskich UE - powstał specjalny Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W ramach Funduszu możliwe będzie pozyskanie środków finansowych m.in. na rekultywację terenów pokopalnianych - czytamy w interwencji parlamentarzystów.

Oto ciąg dalszy wystąpienia:

W Unii Europejskiej aż 108 regionów zakwalifikowało się do programu, wśród nich jest również Wielkopolska Wschodnia – subregion koniński, w którym znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. w Kleczewie i Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A.

Zapewne znane są Panu Marszałkowi negatywne skutki działalności tych dwóch podmiotów również dla naszego województwa. Badania naukowców potwierdzają naruszenie równowagi hydrologicznej jezior również po stronie województwa kujawsko-pomorskiego.

W konsekwencji czego mamy do czynienia ze zjawiskiem zanikania jezior i zamierania ośrodków turystycznych. Problem niezwykle poważny podnoszony jest również w pracach Sejmu RP przy zespole parlamentarnym ds. ratowania Pojezierza Gnieźnieńskiego, którego oboje jesteśmy członkami.

Skutki działalności kopalni dotykają m.in. Jezioro Ostrowskie, Jezioro Wójcińskie, Jezioro Gopło i leżące na pograniczu dwóch województw Jezioro Kownackie. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dedykowany jest określonemu terenowi – w tym przypadku Wschodniej Wielkopolsce. Projekty polegające na rekultywacji terenów pokopalnianych i przywracaniu wody do jezior będą realizowane jedynie w subregionie konińskim, ale możliwe jest pozyskanie środków na realizację przedsięwzięć również na terenie naszego województwa. W każdym z programów 5% kwoty ogólnej danego przedsięwzięcia może być przeznaczone na działania poza konkretnym regionem, jeśli istnieją powiązania pomiędzy działalnością kopalni odkrywkowej i jej skutkami – degradacja jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego znajdujących się na terenie naszego województwa i jest spowodowana również tym zjawiskiem.

Innym źródłem finansowania przedsięwzięć na rzecz jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego znajdujących się na terenie naszego województwa mógłby być również Fundusz Odbudowy, którym dysponuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Fundusz przewiduje realizację przedsięwzięć do końca 2023 r. z ich rozliczeniem do końca 2026 r. (prace projektowe wraz ze złożeniem odpowiedniego wniosku należałoby złożyć już w najbliższych miesiącach). Współpraca dwóch Województw – Kujawsko-Pomorskiego oraz Wielkopolskiego poprzez opracowanie wspólnego projektu i złożenie wniosku (do Funduszu Odbudowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) umożliwi pozyskanie środków na odbudowę stosunków wodnych w jeziorach naszego województwa.

Wobec powyższego zwracamy się do Pana Marszałka z propozycją zainicjowania przez Województwo Kujawsko-Pomorskie współpracy z Województwem Wielkopolskim, w celu opracowania wspólnego projektu i pozyskania środków na rekultywację kujawskopomorskich jezior dotkniętych działalnością kopalni. Chęć współpracy deklaruje Prezes Agencji Rozwoju w Koninie Pan Maciej Sytek odpowiedzialny za przygotowanie i wdrażanie projektów po stronie Województwa Wielkopolskiego. Jednocześnie, jako parlamentarzyści oferujemy Panu Marszałkowi wszelką pomoc.

Najpiękniejsze dziewczyny z IV LO w Bydgoszczy, 1996 rok

Mogilno - Wybory Miss Ziemi Mogileńskiej i nie tylko. Takie ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto