Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejścia sugerowane w Bydgoszczy zwiększą bezpieczeństwo pieszych? Takie przejścia są już w 42 miejscach w mieście

MW
Przejście sugerowane to nieoznakowane, ale dostosowane technicznie miejsce, które umożliwia pieszym przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska.
Jednak nie jest to przejście dla pieszych, dlatego nie ma tu znaków informujących o przejściu czy „zebr" wymalowanych na jezdni.
Pieszy nie ma więc pierwszeństwa przed nadjeżdżającym pojazdem!
Przejście sugerowane to nieoznakowane, ale dostosowane technicznie miejsce, które umożliwia pieszym przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska. Jednak nie jest to przejście dla pieszych, dlatego nie ma tu znaków informujących o przejściu czy „zebr" wymalowanych na jezdni. Pieszy nie ma więc pierwszeństwa przed nadjeżdżającym pojazdem! ZDMiKP w Bydgoszczy
Czy bez pasów na przejściach dla pieszych jest bezpieczniej? Piesi przechodzący przez jezdnię bez pasów zazwyczaj zachowują większą ostrożność, co zauważają specjaliści z zarządu dróg. W Bydgoszczy wprowadzono nowe rozwiązanie na 42 przejściach, a w planach są kolejne.

Piesi mogą być początkowo zdziwieni

- Piesi mogą być początkowo zdziwieni, że zbliżając się do krawędzi jezdni, gdzie dawnej były pasy, teraz ich nie ma. Ale właśnie ta chwila zastanowienia, czy aby przejście jest tu dozwolone, wpływa na bezpieczeństwo, bo nie wchodzą na drogę bezrefleksyjnie. Rozglądają się i przechodzą przez jezdnię, gdy naprawdę nic im nie grozi

– wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) w Bydgoszczy.
Statystyki policyjne potwierdzają, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach oznakowanych pasami i pionowymi znakami.

Zaniepokojenie Policji

- Jesteśmy zaniepokojeni liczbą wypadków z udziałem pieszych w całym regionie. Na oznakowanych przejściach wydaje im się, że są bezpieczni. Z niektórych mediów dowiadują się, że mają bezwzględne pierwszeństwo. A to nie tak, jednak samochód nie zatrzyma się w miejscu – wyjaśnia podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. ZDMiKP zorganizował w Bydgoszczy takie przejścia w 42 lokalizacjach i chce to robić w kolejnych. - Nie jesteśmy pierwsi – takie przejścia funkcjonują na przykład w Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu, a wcześniej w wielu miastach Europy Zachodniej – dodaje Tomasz Okoński.

Ograniczenia dla sugerowanych przejść

Przejścia sugerowane organizowane są zwykle na osiedlach, gdzie nie ma ruchu tranzytowego, nie jeżdżą autobusy, często (ale nie zawsze) na ulicach jednokierunkowych i w rejonie skrzyżowań. Dozwolona prędkość wynosi 30 km na godz. Przejścia te organizowane są także na drogach krajowych, ale zawsze na prostych odcinkach dróg, w miejscach o bardzo dobrej widoczności.

Więcej praw dla pieszych, ale też większe zagrożenie

1 czerwca 2022 roku piesi zyskali więcej praw na oznakowanych przejściach. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym miała wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa na wzór państw zachodnich i Litwy. Niestety, w Polsce nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Duża część pieszych uznała, że cała odpowiedzialność spada teraz na kierowców, a jednak nowy przepis jasno określa, że zarówno kierowca, jak i pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych, są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności.

Bezpieczeństwo pieszych nadal na wagę złota

Podczas akcji "Bezpieczny pieszy" bydgoskich policjantów ujawniono 75 wykroczeń. Najwięcej z nich (63) związanych było z przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, 10 z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej, a 1 z chodzeniem nieprawidłową stroną drogi. Funkcjonariusze ujawnili również wykroczenia kierowców wobec pieszych – było ich 51, z czego najwięcej (30) dotyczyło przekraczani prędkości w rejonie przejść. Niemniej bezpieczeństwo pieszych poprawia się - w styczniu i lutym tego roku doszło do 42 wypadków z ich udziałem (w porównaniu do 52 w tym samym okresie 2023 roku).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto