Przemek Gawęda, młody architekt z Bydgoszczy wśród najlepszych w Europie! Jest absolwentem III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Przemek Gawęda prezentuje kompleks nowych skoczni „Średnia krokiew” w Zakopanem, przebudowany według projektu Archigeum, otwarty w 2021 roku.
Przemek Gawęda prezentuje kompleks nowych skoczni „Średnia krokiew” w Zakopanem, przebudowany według projektu Archigeum, otwarty w 2021 roku. Nadesłane/Archiwum domowe Przemka Gawędy
38-letni Przemek Gawęda z Zielonki pod Bydgoszczą, absolwent III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu trafił na prestiżową listę "Europe 40 Under 40", czyli najlepszych architektów przed czterdziestką w Europie.

Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu i Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku założył Pracownię Archigeum w Zielonce. Jest jej właścicielem i głównym architektem. Firma ma swoje biuro także w Bydgoszczy.

„Architekt to też przewodnik inwestora”

- Pierwsze kroki w zawodzie stawiałem na studiach, współpracując, w ramach praktyk, ze świetnymi pracowniami architektonicznymi - wspomina Przemek Gawęda.

Z dumą opowiada m.in. o kompleksie nowych, średnich skoczni w Zakopanem, otwartych w 2021 roku - to dzieło Archigeum.

- Naszym zadaniem, jako architektów, było opracowanie projektu polegającego na przebudowie kompleksu „Średnia krokiew”, w skład której wchodzi pięć skoczni: 85-metrowa, 65-metrowa, 35-metrowa, 25-metrowa, 15- metrowa oraz infrastruktura. Odbyły się tam już Zimowe Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich, wkrótce skoczkowie rywalizować będą w letnich igrzyskach, a później w zawodach rangi światowej - dodaje Przemek Gawęda.

Całkowicie przebudowano cztery skocznie - K-95, K-65, K-37 i K-15, a od podstaw powstała K-23. Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało na inwestycję w zimowej stolicy Polski 40 mln zł.

Przy okazji warto wspomnieć o autorskim opracowaniu architektów z Archigeum w postaci tunelu osłonowego na rozbiegu skoczni narciarskiej: - Nasz pomysł wchodzi w decydującą fazę realizacji. Plan jest taki, aby prototyp tunelu zainstalować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ta instalacja jest wstępem do projektu skoczni narciarskich nowej generacji, którą także niebawem zaprezentujemy. Skoki narciarskie przeniesiemy w inny wymiar i nadamy im nową jakość. Wszystkie zmiany konsultowaliśmy z FIS-em.

Tunel przypominać będzie przezroczystą tubę, zastosowanie materiału w pełni transparentnego, przezroczystego, pozwoli bez problemu kibicom dostrzec najazd skoczka w transmisjach telewizyjnych, co nie zmieniłoby specjalnie sposobu transmisji konkursów w skokach narciarskich.

Gawęda zdradza „Pomorskiej”, że obecnie firma pracuje nad rewitalizacją portów nad Wisłą w Toruniu, a konkretnie nad tym, aby stary obiekt powojskowy dostosować do nowoczesnego z centrum kultury i hotelem.

- To trudne zadanie, ale projektowanie nie jest łatwe, ponieważ trzeba jeszcze później być przewodnikiem inwestora i poprowadzić go „za rękę” tak, by efekt stał się realnym odzwierciedleniem naszego pomysłu - mówi nam młody architekt. - Cieszę się, że zostałem zauważony i doceniony. To dodaje skrzydeł do dalszej, ciężkiej pracy. Moje wyróżnienie pokazuje też, że my, Polacy, nie mamy się czego wstydzić. Dajemy radę i możemy uczestniczyć w światowej dyskusji o architekturze. W naszym kraju jest wielu zdolnych architektów!

Na liście jest tylko trzech Polaków!

"Listę Europe 40 Under 40" już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury - podaje serwis architektura.muratorplus.pl.

W gronie najlepszych młodych architektów w Europie, znalazło się, poza Przemkiem Gawędą, jeszcze tylko dwóch Polaków: Bartosz Dendura, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Przemysław Kolodziej, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, obecnie kierownik projektów w londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie