Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemek Gawęda, młody architekt z Bydgoszczy wśród najlepszych w Europie! Jest absolwentem III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Przemek Gawęda prezentuje kompleks nowych skoczni „Średnia krokiew” w Zakopanem, przebudowany według projektu Archigeum, otwarty w 2021 roku.
Przemek Gawęda prezentuje kompleks nowych skoczni „Średnia krokiew” w Zakopanem, przebudowany według projektu Archigeum, otwarty w 2021 roku. Nadesłane/Archiwum domowe Przemka Gawędy
38-letni Przemek Gawęda z Zielonki pod Bydgoszczą, absolwent III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu trafił na prestiżową listę "Europe 40 Under 40", czyli najlepszych architektów przed czterdziestką w Europie.

Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu i Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku założył Pracownię Archigeum w Zielonce. Jest jej właścicielem i głównym architektem. Firma ma swoje biuro także w Bydgoszczy.

„Architekt to też przewodnik inwestora”

- Pierwsze kroki w zawodzie stawiałem na studiach, współpracując, w ramach praktyk, ze świetnymi pracowniami architektonicznymi - wspomina Przemek Gawęda.

Z dumą opowiada m.in. o kompleksie nowych, średnich skoczni w Zakopanem, otwartych w 2021 roku - to dzieło Archigeum.

- Naszym zadaniem, jako architektów, było opracowanie projektu polegającego na przebudowie kompleksu „Średnia krokiew”, w skład której wchodzi pięć skoczni: 85-metrowa, 65-metrowa, 35-metrowa, 25-metrowa, 15- metrowa oraz infrastruktura. Odbyły się tam już Zimowe Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich, wkrótce skoczkowie rywalizować będą w letnich igrzyskach, a później w zawodach rangi światowej - dodaje Przemek Gawęda.

Całkowicie przebudowano cztery skocznie - K-95, K-65, K-37 i K-15, a od podstaw powstała K-23. Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało na inwestycję w zimowej stolicy Polski 40 mln zł.

Przy okazji warto wspomnieć o autorskim opracowaniu architektów z Archigeum w postaci tunelu osłonowego na rozbiegu skoczni narciarskiej: - Nasz pomysł wchodzi w decydującą fazę realizacji. Plan jest taki, aby prototyp tunelu zainstalować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ta instalacja jest wstępem do projektu skoczni narciarskich nowej generacji, którą także niebawem zaprezentujemy. Skoki narciarskie przeniesiemy w inny wymiar i nadamy im nową jakość. Wszystkie zmiany konsultowaliśmy z FIS-em.

Tunel przypominać będzie przezroczystą tubę, zastosowanie materiału w pełni transparentnego, przezroczystego, pozwoli bez problemu kibicom dostrzec najazd skoczka w transmisjach telewizyjnych, co nie zmieniłoby specjalnie sposobu transmisji konkursów w skokach narciarskich.

Gawęda zdradza „Pomorskiej”, że obecnie firma pracuje nad rewitalizacją portów nad Wisłą w Toruniu, a konkretnie nad tym, aby stary obiekt powojskowy dostosować do nowoczesnego z centrum kultury i hotelem.

- To trudne zadanie, ale projektowanie nie jest łatwe, ponieważ trzeba jeszcze później być przewodnikiem inwestora i poprowadzić go „za rękę” tak, by efekt stał się realnym odzwierciedleniem naszego pomysłu - mówi nam młody architekt. - Cieszę się, że zostałem zauważony i doceniony. To dodaje skrzydeł do dalszej, ciężkiej pracy. Moje wyróżnienie pokazuje też, że my, Polacy, nie mamy się czego wstydzić. Dajemy radę i możemy uczestniczyć w światowej dyskusji o architekturze. W naszym kraju jest wielu zdolnych architektów!

Na liście jest tylko trzech Polaków!

"Listę Europe 40 Under 40" już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury - podaje serwis architektura.muratorplus.pl.

W gronie najlepszych młodych architektów w Europie, znalazło się, poza Przemkiem Gawędą, jeszcze tylko dwóch Polaków: Bartosz Dendura, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Przemysław Kolodziej, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, obecnie kierownik projektów w londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto