Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratuszowe odpowiedzi

Sławomir Kazimierz Szeliga
W ekspresowym tempie nadeszła odpowiedź na moje pytania do ratusza z 11.10. br. W skrzynce mailowej znalazłem wczoraj pismo podpisane przez Zastępcę Prezydenta Miasta.

Konieczność zlecenia podmiotowi zewnętrznemu opracowania koncepcji i procedury wdrożenia Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok za cenę 24.000,00 zł uzasadniono tym, aby "przy pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zminimalizować ewentualne trudności, wyeliminować potencjalne błędy, skorzystać z doświadczeń innych samorządów oraz wypracować najbardziej optymalną procedurę realizacji budżetu obywatelskiego w Inowrocławiu".

Przypominam, że Prezes Zarządu CentroPolis S.A. potwierdził moją opinię, iż "pracownicy Urzędu Miasta Inowrocławia bez trudu mogliby przygotować całość zadań związanych z zaprojektowaniem budżetu obywatelskiego". Czyżbym miał więcej uznania dla kompetencji miejskich urzędników, podobnie jak toruński kontrahent, niż zespół zarządzający inowrocławskim ratuszem?

Poinformowano mnie również, że "do wyłonienia firmy doszło zgodnie z obowiązującym prawem i procedurami, w trybie zgodnym z ustawą Prawo zamówień publicznych", a "wartość zamównienia ustalona została na podstawie wartości podobnych usług konsultingowych wykonywanych dla UM
Inowrocławia w latach 2016/2017".

Moje pytanie o tryb wyboru toruńskiej firmy było związane z terminem podpisania umowy przez Miasto Inowrocław /11.07.2017r./ pięć dni po wpisaniu CentroPolis S.A. do Krajowego Rejestru Sądowego /6.07.2017r./.

Pytałem również czy były brane pod uwagę inne oferty podmiotów zewnętrznych w przedmiotowej sprawie.

"Po przekazaniu do publicznej wiadomości przez Prezydenta Miasta informacji na temat zamiaru wdrożenia procedury budżetu partycypacyjnego w Inowrocławiu, otrzymaliśmy różne oferty dotyczące
wdrażania budżetów obywatelskich. Po weryfikacji ofert oraz analizie rynkowej dostępnych w tym zakresie usług, wybrana została firma CentroPolis S.A. z uwagi na zdecydowanie najszerszy zakres
proponowanych działań oraz bogate doświadczenie zawodowe pracowników tej spółki na rzecz jednostek samorządu terytorialnego" - odpowiedziała Pani Prezydent.

Niestety, konkretów brak!

Przypominam, że konferencja prasowa Prezydenta Inowrocławia miała miejsce 1 czerwca br. Dziennikarzom zaprezentowano założenia projektu, harmonogram realizacji, warunki regulaminowe oraz alokację środków, przygotowane przez... pracowników Urzędu Miasta Inowrocławia.

Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis S.A. z Torunia powstało 22 czerwca br. Do rejestru przedsiębiorców zostało wpisane 6 lipca br. Umowę z Miastem Inowrocław podpisało 11 lipca br.

Pani Prezydent poinformowała mnie, że "zgodnie z treścią umowy CentroPolis S.A. przedstawiła projekty dokumentów niezbędnych do wprowadzenia IBO, tj. aktów wprowadzających IBO i regulaminu. Materiały te były wynikiem konsultacji z pracownikami Urzędu Miasta Inowrocławia zaangażowanymi w przygotowanie IBO, ale również z pogłębionej analizy rozwiązań organizacyjnych i funkcjonalnych dotyczących budżetów obywatelskich i partycypacyjnych obowiazujących w
wybranych polskich miastach".

Pani Prezydent wyjaśniła również, że "ostatecznie zaproponowana treść dokumentów była owocem powyższych konsultacji i analiz, ale także doświadczenia pracowników i konsultantów Spółki, którzy byli odpowiedzialni i współodpowiedzialni za wdrażanie budżetów obywatelskich i partycypacyjnych w innych miastach".

Nie odpowiedziano na moje pytanie czy nie można było przeznaczyć ww. środków finansowych dla pracowników inowrocławskiego ratusza podejmujących dodatkowe zadania w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zamiast płacić podmiotowi zewnętrznemu...

Mam wrażenie, że pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej "bez trudu mogliby przygotować" logotyp, projekty ulotek, plakatów, ścianek reklamowych i billboardów, stronę internetową oraz spotkania szkoleniowo-konsultacyjne.

W konkluzji swojego pisma Pani Prezydent porównała "nakłady środków wydawanych przez samorządy przy wdrażaniu pierwszych edycji budżetów obywatelskich" z kosztami, jakie "Miasto Inowrocław poniosło na rzecz CentroPolis S.A.". Więcej wydało Brzesko, Łódź, Legnica czy Olsztyn.
Szkoda, że zabrakło przykładów naszego województwa...

Poza tym moje pytania o wydatkowanie środków publicznych oraz bezstronność podejmowanych decyzji dotyczą naszego miejskiego samorządu!


Pytania do ratusza

Info z Polski 12.10.2017

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto