Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja na miarę XXI wieku [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Egzoszkielet to nowoczesne urządzenie, które osobom niechodzącym od wielu lat, pozwala nie tylko stanąć na nogach, ale umożliwia im chodzenie. Od dwóch tygodni testowane jest w inowrocławskim Uzdrowisku „Solanki”.

Osoby chore na stwardnienie rozsiane, po udarach z niedowładem kończyn, a nawet po wypadkach i urazach, w których przerwany został rdzeń kręgowy, mogą chodzić. Umożliwia im to nowoczesne urządzenie zwane egzoszkieletem.

- Od pięciu lat choruję na stwardnienie rozsiane, jeszcze chodzę, ale do pokonania dłuższych odcinków zdana jestem na wózek. Wzięłam udział w tym projekcie i jestem ciekawa, jakie będą efekty. Czy łatwiej będzie mi się poruszać po tego rodzaju rehabilitacji? – zastanawia się Elżbieta Kruszyniak, która przebywa w inowrocławskim Kujawiaku na kuracji.

Egzoszkielet pozwala stanąć na nogach i stawiać kroki także pacjentom po wypadkach komunikacyjnych.

- Od sześciu lat, odkąd miałem wypadek, od pasa w dół nic nie czuję. Ćwiczę na egzoszkielecie drugi tydzień. Kiedy po raz pierwszy go założyłem i przeszedłem kilka kroków, to było dla mnie, jak ponowne narodzenie. Ten sprzęt dodaje skrzydeł i pozwala uwierzyć, że rehabilitacja ma sens – mówi inowrocławianin Wojciech Pezacki.

Od dwóch tygodni nowoczesny aparat firmy Technomex testowany jest w inowrocławskim uzdrowisku.

- To urządzenie jest w Polsce dostępne dopiero od trzech lat. Efekty rehabilitacji uzależnione są od rodzaju choroby i stopnia niepełnosprawności. Osoby z przerwanym rdzeniem kręgowym mają możliwość pionizacji i chodzenia, co poprawia funkcjonowanie wszystkich układów i ma ogromne znaczenie psychoterapeutyczne – mówi Grzegorz Boczula, fizjoterapeuta z Gliwic.

Pod wrażeniem nowoczesnego aparatu są rehabilitanci inowrocławskiego uzdrowiska.

- To urządzenie jest znakomitym uzupełnieniem tradycyjnej rehabilitacji pacjentów z chorobami neurologicznymi oraz uszkodzeniami ortopedycznymi. Obecnie prowadzimy testy, ponieważ jesteśmy zainteresowani zakupieniem egzoszkieletu – mówi Dariusz Fielek główny specjalista do spraw rehabilitacji „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław.

- Z panem Wojtkiem pracuję od pięciu lat. To, że pacjent, który przez tyle lat poruszał się wyłącznie na wózku, może chodzić, stawiać kroki, to jest fenomenalne – twierdzi kierownik zakładu rehabilitacji leczniczej, Kamila Niewolak.

Egzoszkielet kosztuje ponad pół miliona złotych. Posiada go zaledwie kilka placówek rehabilitacyjnych w kraju.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto