Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzinne domy dziecka inwestycją 20 – lecia w powiecie inowrocławskim

Renata Napierkowska
Rodzinne domy dziecka zostały zwycięzcą plebiscytu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu na najważniejsze zadanie w ciągu 20 – lecia istnienia powiatu.

Przez kilka tygodni w Tygodniku Powiatu i Gmin ukazywały się kupony, które należało przysłać, by wziąć udział w głosowaniu. W minioną środę odbyło się komisyjne podliczanie głosów.

Spośród 12 propozycji czytelnicy Tygodnika Powiatu i Gmin wybrali zdecydowaną większością głosów propozycję nr 3 czyli budowę rodzinnych domów dziecka. Na ten projekt oddano aż 113 głosów. Przypomnijmy, już w 2007 roku jako pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim i jeden z nielicznych w Polsce Powiat utworzył placówkę opiekuńczo-wychowawczą w jednym z mieszkań na inowrocławskim osiedlu Rąbin. W nowym domu zamieszkało 14 wychowanków w różnym wieku. Utworzenie domu dla pierwszej grupy wychowanków zapoczątkowało zmiany i pozwoliło na dostosowanie do standardów unijnych warunków sprawowania opieki nad wszystkimi podopiecznymi Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Inowrocławiu. W kolejnych latach Powiat Inowrocławski pobudował kolejne  rodzinne placówki dla dzieci. Powierzchnia użytkowa każdego z budynków wynosi ponad 200 m kw. Na parterze jest kuchnia, sypialnia dwuosobowa oraz łazienka przystosowane dla osób niepełnosprawnych, gabinet, duży salon, garderoba i pralnia. Na poddaszu budynku rozmieszczono 6 sypialni dwuosobowych, 2 łazienki i pokój zabaw. W jednej placówce może mieszkać maksymalnie 14 dzieci, w warunkach zbliżonych do życia w rodzinie.

- Dzieci z radością zamieszkały w nowych domach, które lepiej wypełniają swoją rolę niż jedna duża placówka. Opiekunom jest w nich łatwiej stworzyć namiastkę domowego ciepła i zapewnić każdemu dziecku właściwą troskę i konieczną uwagę. Sprzyjają temu bardziej komfortowe warunki. Jak zapewniają opiekunowie w tak małych grupach nie ma kradzieży i zjawiska „fali”, które zdarzało się w dużych obiektach, gdzie przebywała setka podopiecznych. Dzieci bardziej dbają o wyposażenie i lepiej komunikują się między sobą. - mówi starosta Tadeusz Majewski.
Obecnie w powiecie inowrocławskim jest 8 tego typu placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Pozostałe propozycje w plebiscycie to: modernizacja domów opieki społecznej, adaptacja nowej siedziby Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, budowa Powiatowej Hali Sportowej Kujawianka, Centrum Radiologii w Inowrocławiu, budowa nowoczesnych boisk sportowych, realizacja unijnych projektów edukacyjnych dla wszystkich typów szkół publicznych  z terenu powiatu, propagowanie rodzicielstwa zastępczego dla dzieci pozbawionych opieki rodziców, zakup sprzętu medycznego dla inowrocławskiego szpitala, modernizacja placówek oświatowych, modernizacja 300 km dróg z ok. 500 km traktów zarządzanych przez powiat, rozbudowa szpitala i budowa stacji dializ.

Spośród uczestników plebiscytu komisja w składzie: wicestarosta Mirosława Kucol, sekretarz powiatu Aleksandra Szubarga, przedstawicielka Polska Press Sp. z o.o Hanna Szoszorowska oraz kierownik Biura Informacji Publicznej i Promocji Powiatu Marlena Gronowska, wylosowała 20 osób, które otrzymają wartościowe nagrody. Pozostali uczestnicy w podziękowaniu za wspólną zabawę otrzymają drobne upominki. Wręczenie nagród odbędzie się podczas festynu, który odbędzie się 14 października. Szczegóły podamy w następnym numerze.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto