Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie wydajność cukrowni w Kujawsko-Pomorskiem. W Kruszwicy i Nakle produkują cukier z gęstego soku buraczanego

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Cukrownia Kruszwica przerobiła ponad 1,4 miliona ton buraków cukrowych, które zostały skupione od ponad 3,5 tys. plantatorów. Cukrownia Nakło przerobiła ponad 770 tys. ton buraków cukrowych, które zostały skupione od ponad 1,2 tys. plantatorów.
Cukrownia Kruszwica przerobiła ponad 1,4 miliona ton buraków cukrowych, które zostały skupione od ponad 3,5 tys. plantatorów. Cukrownia Nakło przerobiła ponad 770 tys. ton buraków cukrowych, które zostały skupione od ponad 1,2 tys. plantatorów. Pixabay
Rośnie wydajność cukrowni w Kujawsko-Pomorskiem dzięki produkcji cukru z tzw. soku gęstego. 43 tys. ton soku zostało przerobionego w Kruszwicy, w Nakle przeróbce będzie poddanych 21 tys. ton. Wypłaty 1000 zł premii za hektar uprawy buraka cukrowego potrwają do końca czerwca.

Cukrownie Krajowej Spółki Cukrowej w województwie kujawsko-pomorskim prowadzą tzw. kampanie sokowe. W cukrowni Kruszwica dobiega już ona końca, w cukrowni Nakło rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do połowy maja. Kruszwica przerobi 43 tys. tony soku, a Nakło – 21 tys. ton.

Kampania sokowa to produkcja cukru z tzw. soku gęstego odłożonego w specjalnych zbiornikach w czasie jesienno-zimowej kampanii cukrowniczej.

- Od kilku lat trzy nasze cukrownie: Kruszwica, Nakło i Werbkowice prowadzą kampanie sokowe. To proces, który z jednej strony wydłuża kampanie cukrownicze, z drugiej znacznie podnosi efektywność zakładów oraz generuje oszczędności. Ostatnią kampanię zakończyliśmy z dobrym wynikiem - 928 tys. ton cukru - więc potrzebujemy trochę czasu na sprzedaż, co pozwoli na zmagazynowanie większej ilości cukru – ocenia Krzysztof Kowa, prezes zarządu KSC S.A.

Zaletom magazynowania oczyszczonych syropów buraczanych przyjrzały się Teresa Sumińska i Małgorzata Kowalska z Zakładu Cukrownictwa Państwowego Instytutu Badawczego:

- Magazynowanie oczyszczonych gęstych syropów buraczanych ma wiele zalet, m. in. daje możliwość zwiększenia przerobu dobowego cukrowni, bez dodatkowego kosztu na rozbudowanie produktowni. Poza tym cukrownia może produkować cukier przez dłuższy czas, a produkcja nie zależy od równomierności dostawy buraków do przerobu. Magazynowanie soku jest formą magazynowania cukru, ale zarówno tańszą, jak i bezpieczniejszą niż magazynowanie cukru luzem, ponieważ nie ma ryzyka eksplozji pyłu. Produkcję cukru można tak rozłożyć, aby pokryć szczyty zapotrzebowania i dostosować program pakowania do bieżących potrzeb. Zdolność produkcyjna fabryki i wydajność wzrastają, gdyż przy magazynowaniu oczyszczonego soku produktownia oraz surownia nie są tak wzajemnie zależne od siebie. Jeżeli zdarzy się awaria w surowni, to praca produktowni może być podtrzymywana przy pełnej przepustowości przez zawracanie magazynowanego soku.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. to największy w Polsce producent cukru i ósmy w Europie.
- W ubiegłym tygodniu KSC wprowadziła premię w wysokości 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku. Wypłata zostanie zrealizowana do końca czerwca tego roku – informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KSC.

Kampania cukrownicza w Kruszwicy trwała 113 dni, zakończyła się 30 grudnia 2021. Cukrownia przerobiła ponad 1,4 miliona ton buraków cukrowych, które zostały skupione od ponad 3,5 tys. plantatorów.
- Polaryzacja cukru w burakach wyniosła 17,07 procent, więc była o ponad 2 procent wyższa niż w roku ubiegłym, a średni plon buraków z hektara w bieżącej kampanii cukrowniczej wyniósł blisko 59 ton z hektara – informuje Szymon Smajdor.
Kampania cukrownicza w Nakle zajęła 109 dni, zakończyła się 4 stycznia 2022 roku. Cukrownia przerobiła ponad 770 tys. ton buraków cukrowych, które zostały skupione od ponad 1,2 tys. plantatorów.
- Polaryzacja skupowa buraków wyniosła aż 18,28 procent i była o prawie 3 procent wyższa niż rok wcześniej. Średni plon buraków z hektara w tej kampanii cukrowniczej wyniósł ponad 56 ton z hektara.

Szymon Smajdor dodaje, że KSC oferuje plantatorom nie mniej niż 35 euro za 1 tonę buraków o zawartości cukru 16 procent, a w przypadku korzystnych warunków finansowych Spółki jest możliwość dalszych rozmów. - W sezonie 2022 wprowadzony zostanie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych – wyjaśnia rzecznik KSC. - Ponadto każdy z plantatorów poza najwyższą stawką w kraju może także liczyć na szereg działań wspierających ze strony Spółki. Począwszy od wsparcia agrotechników, poprzez szkolenia agrotechniczne, programy ochronne oraz wsparcie programu pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto