Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rwa kulszowa: schorzenie które dotyka nas coraz częściej!

abcZdrowie.pl
by istolethetv / CC BY 2.0 (flickr)
Rwa kulszowa prowadzi do silnych dolegliwości bólowych, które utrudniają człowiekowi normalne funkcjonowanie. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Rwa kulszowa, nazywana także „korzonkami”, uważana jest za jeden z najczęściej występujących zespołów bólowych w dolnym odcinku kręgosłupa. Dolegliwość wynika z ucisku na nerw kulszowy i objawia się bólem promieniującym wzdłuż jego przebiegu. Często towarzyszy ona problemom, takim jak zwyrodnienie kręgosłupa i dyskopatia. W celu uniknięcia zmian kostnych i komplikacji neurologicznych należy wcześnie rozpoznać i rozpocząć terapię przypadłości. Co należy wiedzieć o rwie kulszowej?

Przyczyny rwy kulszowej

Nerw kulszowy jest największym posiadanym przez człowieka nerwem, który odchodzi od nerwów w splocie krzyżowym i zaopatruje podudzie, stopę oraz tylne mięśnie uda. Dolegliwości bólowe u większości osób pojawiają się w wyniku uszkodzenia korzenia nerwowego, spowodowanego zwyrodnieniem kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Na problem wpływać może także miejscowy stan zapalny, choroby zakaźne, nowotwory i cukrzyca.

Zadaniem krążków międzykręgowych jest amortyzacja wstrząsów oddziałujących na kostne części kręgosłupa. Wraz z wiekiem ulegają one zwyrodnieniu, co skutkuje zmniejszającym się uwodnieniem jądra miażdżystego. W wyniku wypadnięcia krążka dochodzi do nadmiernego naprężenia powierzchni stawowych (na wyrostkach stawowych trzonów kręgów), a w rezultacie ich zwyrodnienia i przerostu. Proces ten wiąże się z bólem pleców i kończyny dolnej, a także przyczynia się do pogłębienia ucisku na korzenie nerwowe. Do wypadnięcia krążka dojść może również wskutek urazu lub serii urazów.

Objawy rwy kulszowej

Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednostronny, silny ból kończyny dolnej oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa, promieniujący do pośladka i uda. Wielu pacjentów doświadcza także zaburzeń czucia w obrębie ciała unerwionego przez nerw kulszowy, a także mrowienia, drętwienia i swędzenia. Ból wzmagać się może przy kichaniu, kaszlu lub wydechu przy zamkniętej głośni (próba Valsalvy).

Rwa kulszowa a aktywność fizyczna

Rwę kulszową lekarz stwierdza na podstawie objawów i prób. Dzięki prostym metodom zachowawczym poprawę zaobserwować można już po 6 tygodniach. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie wysiłku fizycznego, zginania tułowia i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeżeli konieczne jest podniesienie czegoś z podłogi, należy zgiąć nogi w kolanach i wyprostować plecy. Warto spać na materacu ortopedycznym lub umieścić pod nim deskę. Ulgę choremu przynoszą ćwiczenia rozciągające, jednak jest ona tylko tymczasowa.

Po pojawieniu się dolegliwości bólowych wskazany jest odpoczynek przez 1–2 dni. Jednak po tym okresie należy zadbać o ćwiczenia wzmacniające mięśnie. W ten sposób można przyspieszyć regenerację organizmu i zapobiec nawrotom przypadłości. W przypadku bólu dolnego odcinka kręgosłupa warto stosować ćwiczenia rozciągające. Treningi zacząć należy powoli i stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń. Ćwiczenia wykonywać można także po ustąpieniu bólu, aby zapobiec jego nawrotom. Nie dotyczy to rwy kulszowej wynikającej z deformacji lub innych defektów strukturalnych.

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku rwy kulszowej przeważnie stosuje się leki przeciwbólowe i środki zmniejszające napięcie mięśni. Często pacjentów poddaje się terapii fizykalnej i manualnej. Jeżeli po 6 tygodniach od wystąpienia zaburzeń czucia i obniżenia siły mięśniowej nie obserwuje się poprawy, przeprowadza się badania obrazowe oraz zabieg odbarczenia korzeni nerwowych.

Zabiegi chirurgiczne wykonuje się w przypadku silnego, nieustającego bólu kończyny dolnej, który pojawia się pomimo zastosowania leczenia zachowawczego, nawracania dolegliwości bólowych, a także wystąpienia symptomów neurologicznych – braku czucia lub zaników mięśniowych. Operacja polegać może na usunięciu za pomocą szczypców jądra miażdżystego i narośli powierzchni stawowych. Inna procedura, nazywana mikrodiscektomią, obejmuje usunięcie krążka przez niewielkie nacięcie skóry oraz mięśni.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto