Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzymianie w Askaukalis. Zaproszenie na wielki festyn historyczny w Inowrocławiu. Przeniesiemy się w czasy antyczne. Będzie mnóstwo atrakcji

(RED)
Na dwudniowy festyn historyczny z wieloma atrakcjami zapraszają organizatorzy festynu "Rzymianie w Askaukalis", który odbywać się będzie w dniach 1-2 lipca 2023 r. w inowrocławskim Parku Solankowym.

“Ożywianie obrazów” w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Baśnie i legendy kujawskie

od 16 lat

W weekend 1-2 lipca 2023 r., w nowej części Parku Solankowego w Inowrocławiu odbędzie się Festyn Historyczny "Rzymianie w Askaukalis", który przeniesie nas do czasów sprzed 2 tysięcy lat.

W sobotę, 1 lipca 2023 r., w samo południe otwarta zostanie wioska antyczna wraz z obozem wojskowym i stanowiskami rzemieślniczymi. Zaprezentowane zostanie wyposażenie legionistów rzymskich z I wieku naszej ery, narzędzia obozowe, artyleria i stanowiska kowala, mincerza, szewca i medyka antycznego. Poznamy również zasady funkcjonowania targu niewolników. O godz. 13 rozpocznie się Rzymska Olimpiada, a o 14 i 18 - Igrzyska Gladiatorów. Nie zabraknie prezentacji legionistów rzymskich wraz z musztrą, sprawnością bojową i pokazami artyleryjskimi oraz pokazu uzbrojenia Greków, Kartagińczyków i Barbarzyńców. Na zwiedzających czekać będzie też pokaz mody antycznej i spacer po obozie Legionu XXI Rapax. A o godz. 18.30 organizatorzy zapraszają na widowisko z udziałem dużego oddziału legionistów rzymskich, barbarzyńców i cywilów - historyczne show z narracją i odpowiednio dobraną muzyką, które pozwoli przybyłym w pełni poczuć klimat epoki antycznej. Impreza zakończy się o godz. 19.

W niedzielę, 2 lipca 2023 r., do zwiedzania obozowiska Rzymian organizatorzy zapraszają w godzinach 10-17. Tego dnia również nie zabraknie atrakcji w postaci prezentacji i pokazów.

Nazwa festynu nawiązuje do Askaukalis, czyli emporium z tzw. okresu rzymskiego, położonego na szlaku bursztynowym, przy przeprawie przez Noteć. Nazwa ta pojawiła się na mapie Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku naszej ery. Archeolodzy lokalizują ówczesne Askaukalis w bliskim sąsiedztwie Inowrocławia (okolice dzisiejszej Kruszy Zamkowej).

Wstęp na festyn bezpłatny.
Organizatorami festynu są: Kujawskie Centrum Kultury i Urząd Miasta Inowrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto