Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd nad gniewkowską reformą oświaty przez trójkę...nauczycieli

Renata Napierkowska
Archiwum
Gniewkowscy rajcy podczas ubiegłorocznej sesji przegłosowali uchwałę dotyczącą reformy placówek oświatowych. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że jest ona nieważna, ponieważ w głosowaniu uczestniczyli też…. nauczyciele.

W Gniewkowie po likwidacji gimnazjów została jedna szkoła podstawowa. Mieści się w dwóch budynkach: Szkoły Podstawowej nr 1 i dawnego gimnazjum przy ulicy Dworcowej. Na skutek reformy żaden z nauczycieli nie stracił pracy, młodsze roczniki uczęszczają na zajęcia do budynku przy Toruńskiej, a starsze uczą się w dawnym gimnazjum. Rozwiązanie zaproponowane przez burmistrza zostało przegłosowane stosunkiem głosów 8:7.

Sprzeciwiała się niemu grupka rodziców. Uchwałę radnych zakwestionował przewodniczący koła PiS w Gniewkowie Paweł Drzażdżewski, który zaskarżył ją do wojewody. Mikołaj Bogdanowicz skierował ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Teraz nastąpiło jej rozstrzygnięcie. W środę sąd pierwszej instancji uchylił uchwałę o sieci szkół, gdyż uznał, że zasiadająca w radzie miejskiej trójka nauczycieli powinna być wyłączona z głosowania. Z takim uzasadnieniem nie mogą się pogodzić gniewkowscy samorządowcy.

- To rozstrzygnięcie jest rzeczą niebywałą, a postanowienie jest absurdalne. Gdyby w radzie było ośmiu nauczycieli, to samorząd byłby sparaliżowany i nie mógłby podjąć żadnej uchwały dotyczącej szkolnictwa. Ponadto przyjmując taką logikę działania sądu, to można by było zaskarżyć uchwały podatkowe, gdyż każdy z radnych jest podatnikiem i działa w swoim interesie obniżając podatek od nieruchomości. Natomiast radni przedsiębiorcy są płatnikami podatku od nieruchomości związanego z działalnością gospodarczą i obniżając podatek też działają w swoim interesie– oburza się burmistrz Adam Roszak.

- Odwołamy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naszym zdaniem, nauczyciele mogli głosować w tej sprawie, gdyż reprezentują w radzie całą gminę, a nie tylko nauczycieli. Idąc tym tokiem rozumowania to radni – rolnicy nie powinni brać udziału w głosowaniu w sprawie podatków rolnych, gdyż również reprezentują swój interes - twierdzi przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewkowie, Przemysław Stefański.

Burmistrz podkreśla, że szkoły funkcjonują obecnie bez zarzutu, zostały zachowane wszystkie etaty i wyrok nic nie zmienia.

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy wojewodę kujawsko – pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

- Wojewoda może zakwestionować każdą uchwałę podjętą przez radę gminy. W tym przypadku wnioski jednej i drugiej strony były zasadne, więc skierowaliśmy sprawę do sądu, by dokonał rozstrzygnięcia – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Prawnicy gniewkowskiego ratusza przygotowują się do rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.


Nowe oblicze gminy Gniewkowo - rozmowa z burmistrzem Adamem Roszakiem [wywiad]

Sportowe Podsumowanie Weekendu - odcinek 38 09.01.2018

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sąd nad gniewkowską reformą oświaty przez trójkę...nauczycieli - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto