Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuaria w Kujawsko-Pomorskiem. Ludzie pielgrzymują do nich po łaski od wieków. Zobaczcie zdjęcia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
We wsi Pieranie zwanej "Częstochową Kujaw" znajduje się drewniany kościół pw. św. Mikołaja z lat 1732-1743. Jego ściany i sufit pokryte są cennymi polichromiami ufundowanymi przez Stanisława Leszczyńskiego, zdetronizowanego króla Polski. Kościół jest także sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej
We wsi Pieranie zwanej "Częstochową Kujaw" znajduje się drewniany kościół pw. św. Mikołaja z lat 1732-1743. Jego ściany i sufit pokryte są cennymi polichromiami ufundowanymi przez Stanisława Leszczyńskiego, zdetronizowanego króla Polski. Kościół jest także sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Marek Weckwerth
W naszym regionie jest ponad 30 sanktuariów. Do tych o długiej tradycji ludzie pielgrzymują od wieków, ale są też całkiem nowe, które szybko zyskują popularność. Mimo to są jeszcze mało znane w kraju, a szczególnie za granicą. Postaramy się Państwu je przybliżyć.

Zobacz wideo: Koncert sylwestrowy 2020/2021 online Opery Nova w Bydgoszczy

Kultem otacza się cudowne, słynące z uzdrowień obrazy, a czasem same miejsca objawień.

Wielką czcią cieszy najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce – w Górce Klasztornej koło Łobżenicy na Krajnie. To już województwo wielkopolskie, ale diecezja bydgoska. Jak donoszą kroniki, pierwsze objawienie na ziemiach polskich miało miejsce właśnie tam w roku 1079. Pasterz bydła ujrzał na ogromnym dębie Najświętszą Maryję Pannę. Tak i odtąd, z przerwami spowodowanymi zawieruchami religijnymi czy wojennymi, trwa tam kult maryjny. Szczególną popularnością cieszą się w Górce misteria Męki Pańskiej.

Zobacz zdjęcia sanktuariów z naszego regionu w poniższej galerii.

U Braci Męczenników

Okazuje się jednak, że nie to najstarsze, a także inne mające wielowiekową tradycję sanktuaria cieszą się największą popularnością - pielgrzymi najczęściej odwiedzają sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Tak głównie z tego tego powodu, że ostatnią w swoim życiu mszę świętą odprawił tam w roku 1984 ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Coraz więcej ludzi odwiedza także młodą Kalwarię Bydgoską w Fordonie-Golgotę XX wieku, która upamiętnia bydgoszczan zamordowanych przez hitlerowców w Dolinie Śmierci.

To też może Cię zainteresować

Stare sanktuaria w Kujawsko-Pomorskiem

Nieporównywalnie starsze jest sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości bydgoskiej katedrze. Od stuleci znane jest sanktuarium w Byszewie pw. Matki Boskiej Królowej Krajny. Długą historię mają miejsca święte w Skępem, Oborach, Markowicach, Rywałdzie, Topolnie, Pieraniu, Gościeszynie, Ostrowąsie czy Radziejowie.

Zobacz także: Kujawsko-Pomorskie - kapliczki na wsiach. Piękne miejsca kryją się na wsi [zdjęcia]

Często w tych starych kościołach obok cudownych obrazów wiesza się wota darowane przez osoby, które za pośrednictwem modlitwy doświadczyły łask i zostały uzdrowione.

Sanktuarium w Starym Licheniu

Do sanktuariów naszego region można też zaliczyć to znajdujące się w wielkopolskim Licheniu Starym, jako że tamtejsza parafia znajduje się na terenie diecezji włocławskiej. Święty obraz Maryi znajduje się w ogromnej bazylice - największym kościele w Polsce.

Nie o wszystkich sanktuariach tu piszemy, bo temat wymaga naprawdę głębokiej analizy, ale teraz – w okresie przedświątecznym – warto choćby wirtualnie odbyć tę duchową podróż. Zapraszam!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto