Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schrony i ukrycia w Inowrocławiu. Co z budowlami ochronnymi w mieście? Sprawdziliśmy

- W Inowrocławiu znajdują się budowle ochronne np. schrony pod budynkami wielorodzinnymi lub ukrycia. Niestety brak regulacji prawnych w tym zakresie doprowadził do sytuacji, że obecnie nie spełniają one już swojej roli. Często obiekty tego typu przeznaczano na inne cele, zasypano lub likwidowano - zdradza nam Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia
- W Inowrocławiu znajdują się budowle ochronne np. schrony pod budynkami wielorodzinnymi lub ukrycia. Niestety brak regulacji prawnych w tym zakresie doprowadził do sytuacji, że obecnie nie spełniają one już swojej roli. Często obiekty tego typu przeznaczano na inne cele, zasypano lub likwidowano - zdradza nam Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Z naszych informacji wynika, iż w pięciu największych miastach województwa kujawsko-Pomorskiego jest około 400 schronów oraz miejsc, w których ludzie mogą się ukrywać przed bombardowaniem i ostrzałem. Jak sytuacja wygląda w Inowrocławiu? Sprawdziliśmy.

Wideo. Nowe drony dla Wojska Polskiego

od 16 lat

Schrony i ukrycia w Inowrocławiu

- Na terenie miasta znajdują się budowle ochronne np. schrony pod budynkami wielorodzinnymi lub ukrycia. Niestety brak regulacji prawnych w tym zakresie doprowadził do sytuacji, że obecnie nie spełniają one już swojej roli. Często obiekty tego typu przeznaczano na inne cele, zasypano lub likwidowano - zdradza nam Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia.

Tłumaczy, że 4 grudnia 2018 roku weszły w życie wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Kraju w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego (pierwszy taki dokument wydany od 1985 r.).

- Wytyczne określają zalecenia odnośnie postępowania z zasobami budownictwa ochronnego. Nadal nie ma aktów prawnych, które regulowałyby w sposób systemowy kwestie związane z finansowaniem, utrzymaniem i eksploatacją schronów i ukryć - mówi pani rzecznik.

W innych dużych miastach Kujawsko-Pomorskiego jest jednak nieco lepiej.

Obecnie we Włocławku są 34 budowle ochronne: 25 schronów i 9 ukryć. Większość schronów należy do kategorii częściowo przygotowanych.

- Budowle ochronne zlokalizowane są na terenie całego miasta, a ich największe nasycenie obejmuje dzielnicę Śródmieście. Zarówno schrony jak i ukrycia położone są najczęściej w budowlach należących do wspólnot mieszkaniowych lub zakładów pracy - tłumaczy Aleksandra Bartoszewska, główny specjalista ds. informacyjno-publicystycznych Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Włocławek.

Ogólna liczba osób, które mogą schronić się w budowlach ochronnych we Włocławku wynosi około 3700, w tym 2936 w schronach i niespełna 800 w ukryciach.

W Bydgoszczy wiele budowli ochronnych znajduje się na terenie wspólnot mieszkaniowych i szkół, zaś część to budynki prywatne czy należące do firm.

- Miasto Bydgoszcz w 2017 roku zakończyło budowę Szkoły Podstawowej nr 9 na ul. gen. Bora-Komorowskiego. Całe jej podpiwniczenie zostało przystosowane do warunków odpornościowych przewidzianych kiedyś dla ukryć typu pierwszego. To miejsce na 250 osób. W tym czasie, z tego co wiem, w Polsce nie powstała żadna inna budowla ochronna – zauważa Robert Dobrosielski, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta. – Ten obiekt został wyposażany we własne ujęcie wody. Przewidziano tam i wykonano punkt alarmowy z syrenami elektronicznymi.

Najpojemniejszy schron w Bydgoszczy znajduje się na terenie SP 66 – na 440 osób.

W budynku przy Nowodworskiej znajduje się obiekt, w którym w razie potrzeby mógł się ukryć prezydent miasta z urzędnikami. Parę lat temu przejął go Zespół Szkół Katolickich. Budowla ochronna przeznaczona dla pracowników Urzędu Miasta znajduje się przy Baczyńskiego.

W Toruniu budowle ochronne mogą one pomieścić ok. 8 tys. osób.

- Nie możemy natomiast podać ile w Toruniu mamy schronów, gdyż w polskim prawie nie obowiązuje żadna definicja budowli ochronnej, schronu czy ukrycia określająca tryb i zasady budowy oraz utrzymywania budownictwa ochronnego - informuje Anna Kulbicka- Tondel, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia.

_- W Grudziądzu funkcjonuje 8 schronów, które mogą pomieścić 1105 osób. Na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wybuchu wojny do dyspozycji są też ukrycia zabezpieczające – to piwnice, podpiwniczenia w budynkach i blokach na osiedlach oraz na Starym Mieści_e – informuje nas Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

W zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu są schrony i ukrycia przeznaczone dla niespełna 43 tys. osób. Lokalne Zrzeszenie Wspólnoty Nieruchomościami może dać schronienie dla 4,7 tys. osób, zaś Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami przeszło 11,5 tys.

Grudziądz dysponuje też schronem, w którym znajduje się stanowisko kierowania szefa Obrony Cywilnej miasta, czyli prezydenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto