Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewające koło z Kruszy Duchownej [zdjęcia, wideo]

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszy Duchownej zawiązało się 20 maja 1949 roku.

Po przerwie w działalności, która nastąpiła w latach 60. ubiegłego wieku, reaktywowało się w 2001 roku. Dziś znane jest pod nazwą Kruszowianki i słynie z kultywowania kujawskich tradycji i pieśni.

Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszy Duchownej powstało na bazie przedwojennego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Przewodniczącą została wówczas Marta Cetner. Po niej funkcję tę objęła Stefania Kanarek, dalej Bronisława Sobczak, Maria Kowalska, Tadeusza Jagielska, Łucja Szatkowska, Pelagia Giczkowska, Edmunda Tyra, Teresa Orczykowska, a obecnie kieruje zespołem i kołem Renata Graczyk.
Zespół Kruszowianki zawiązał się przez...dożynki. Panie postanowiły urozmaicić uroczystość przypominając dożynkowe pieśni i skecze. Pierwszy publiczny występ odbył się za czasów rządów wójta Tadeusza Kwiatonia w inowrocławskiej Pszczółce.

- Wójt Kwiatoń bardzo lubił śpiewać i my razem z nim tam wystąpiłyśmy. Potem dał nam tonę cementu, pomagał nam Marian Nurkiewicz oraz nasi mężowie, synowie i tak wspólnymi siłami w czynie społecznym zrobiony został grzybek do tańca i chodnik do świetlicy – wspominają.

Jak zespół wyśpiewał pierwsze miejsce w Pszczółce i zdobył główną nagrodę za zorganizowanie święta plonów, kobiety same uszyły sobie spódnice. Rok później zaprezentowały się w nich w Minikowie, gdzie śpiewały i gotowały na targach rolniczych. Mają też swoją piosenkę Kruszowianki.

Kruszowianki śpiewają:

- Nas nie będzie, a ta piosenka zostanie. Nasz sukces polega na tym, że lubimy ze sobą przebywać. I z każdym potrafimy nawiązać dobre relacje: wspierał nas wójt Tadeusz Kwiatoń i Lech Skarbiński i wicewójt Teresa Kwiatkowska. Jak wójtem został Tadeusz Kacprzak, to nas straszyli, że będzie nam przeszkadzał, a my jego pozyskałyśmy. Nasz wójt jest społecznikiem, więc wszelkie działania i inicjatywy chętnie wspiera. Podobnie jak i wicewójt Marek Karólewski – zapewnia Renata Graczyk.

Panie nie tylko śpiewają i gotują, ale również potrafią wyszywać, szydełkować, przygotowywać dekoracje różnymi technikami na rozmaite święta i okazje.

- Nie widzę drugiej takiej wsi, w której aż tyle by się działo. Duża w tym zasługa przewodniczącej, ale też i dzieje się tak dzięki temu, że są tu same rodowite kruszowianki – twierdzi prezes Beata Szafrańska ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław.

Koło w Kruszy Duchownej liczy 18 osób: przewodnicząca Renata Graczyk, Bożena Kowalska, Agnieszka Nawrocka Strach, Ewa Nawrocka, Małgorzata Pomagier, Elżbieta Kuffel, Krystyna Gaber, Anna Wach, Halina Nurkiewicz, Edmunda Tyra, Łucja Jankowska, Katarzyna Kanarek, Jadwiga Szczepańska, Hanna Szczupak, Julia Strach, Martyna Pomagier Krystyna Foremska i muzyk Radosław Mazur.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto