Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sporu wokół pałacu ciąg dalszy

Jan Szczutkowski
Pałac Ostrowie nad Gopłem wrócił do spadkobierczyń  Juliusza Trzcińskiego, ale sprawa się na tym nie zakończyła. Skarb Państwa domaga się bowiem  zapłaty za pawilon, który jest pustostanem
Pałac Ostrowie nad Gopłem wrócił do spadkobierczyń Juliusza Trzcińskiego, ale sprawa się na tym nie zakończyła. Skarb Państwa domaga się bowiem zapłaty za pawilon, który jest pustostanem Nadgoplańskie Tow. Historyczne
Skarb Państwa domaga się, aby spadkobierczynie pałacu w Ostrowie (gm. Kruszwica) zapłaciły za pawilon, który stanął ponad 20 lat temu.

Przed Wydziałem Cywilnym Sądu Okręgowego w Krakowie odbyła się rozprawa z powództwa Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, przeciwko Helenie Trzcińskiej-Tacik i Justynie Michałowskiej.

Pozwane to spadkobierczynie Juliusza Trzcińskiego, przedwojennego właściciela majątku ziemskiego i zespołu pałacowo-parkowego w Ostrowie nad Gopłem, a także ministra i posła na Sejm Ustawodawczy w II RP. Nieruchomości te, w tym około 511 ha gruntów, po reformie rolnej, przeprowadzonej na podstawie dekretu PKWN z 1944 r., przyjęło państwo ludowe.

W 2014 r., po 6 latach starań spadkowych, zespół pałacowo--parkowy przekazano spadkobierczyniom. Sprawa jednak nie jest jeszcze zakończona. Kością niezgody jest szkielet pawilonu. Do jego budowy przystąpiono w 1988 r. Po trzech latach roboty przerwano. Dziś Skarb Państwa domaga się zwrotu około 760 tys. zł tytułem rozliczenia nakładów. Spadkobierczynie na to się nie zgadzają. Jak twierdzi Bolesław Michałowski, pełnomocnik prawny rodziny Trzcińskich, do postawienia pawilonu przystąpiono bez woli spadkobierczyń. Poza tym budowla nie stanowi żadnej wartości. Jest to bowiem pustostan w dużym stopniu zdegradowany.

W tej sytuacji do ugody i o uregulowanie należności, o co w lutym 2015 r. wnosił pełnomocnik wojewody przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieście, jednak nie doszło. Teraz sprawa toczy się przed sądem okręgowym. Adwokat Piotr Ostrowski, w imieniu Heleny Trzcińskiej-Tacik i Justyny Michałowskiej, wniósł o oddalenie powództwa w całości.

„Roszczenie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli bowiem Skarb Państwa bezprawnie rzecz odebrał, bez jakiejkolwiek zgody właściciela rozpoczął chybioną inwestycję budowlaną, będąc w złej wierze, to domaganie się zwrotu „nakładów” od następców prawnych Juliusza Trzcińskiego, osób starszych, schorowanych i utrzymujących się jedynie z emerytur, jest jawnie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego” - stwierdził w piśmie przesłanym sądowi adwokat Piotr Ostrowski.

4 października sąd przesłuchał świadków. Natomiast wnioskodawca pozwu wystąpił z wnioskiem o odroczenie rozprawy.Ma dostarczyć nowe dokumenty. Rozprawa będzie kontynuowana 13 grudnia.

Czytaj także: II Festiwal Dyni na Kujawach [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto