Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposoby na efektywną naukę. Tak podczas nauki zapamiętasz najwięcej!

Olga Białobrzeska
Ważny sprawdzian lub sesja zbliżają się wielkimi krokami, a Ciebie przeraża ogrom materiału do opanowania? Głowa do góry - zapoznaj się ze sprawdzonymi metodami efektywnego uczenia się i wciel je w życie.

Mini-kalendarz
Na początek potrzebne Ci będą dwie kartki czystego papieru, kilka kolorowych pisaków i linijka. Usiądź wygodnie i na jednej kartce wypisz wszystkie przedmioty, z których czeka Cię egzamin. Następnie pod każdym z nich napisz, co po kolei musisz zrobić, aby przygotować się do danego egzaminu (np. pożyczyć notatki od Agnieszki, iść do biblioteki po
literaturę, przeczytać kserówki, zrobić notatki, nauczyć się wszystkiego).

Kiedy skończysz, weź drugą czystą kartkę i najładniej jak potrafisz rozrysuj mini-kalendarz obejmujący okres przed sesją i czas sesji. Zaplanuj, co wykonasz danego dnia i przepisz wszystkie czynności z pierwszej kartki w odpowiednie miejsca w kalendarzu. Realizując skrupulatnie każdego dnia to, co zaplanowałeś, nie będziesz obawiać się, że nie zdążysz nauczyć się wszystkiego.

Komnata nauki
Teraz czeka Cię trochę... sprzątania! Uczyń swój kącik do nauki przytulnym i czystym. Odłóż na bok wszystkie niepotrzebne bibeloty i zrób na biurku jak najwięcej wolnego miejsca. W pobliżu połóż książki, materiały i notatki, które będą Ci potrzebne podczas nauki. Nad biurkiem powieś swój mini-kalendarz. Niech Twoje miejsce pracy zachęca do spędzania w nim czasu. Psychologowie udowodnili, że najlepiej uczyć się zawsze w tym samym miejscu, a później w czasie egzaminu wyobrażać sobie, że znajdujemy się w naszym naukowym kąciku - dzięki temu łatwiej przypominamy sobie wiedzę.

Obie półkule w ruch!
Wreszcie przyszedł czas na naukę. Zaleca się zacząć ją od krótkiego ćwiczenia wspomagającego koncentrację i pobudzającego obie półkule mózgowe. Rysuj na kartce dość dużą, leżącą poziomo ósemkę. Zaczynaj od "brzuszka" po lewej stronie (w górę, a nie w dół!) cały czas wodząc wzrokiem za długopisem i... tak w kółko. Jedna ósemka na drugiej.

Musisz wiedzieć, że wielu z nas popełnia podstawowe błędy w czasie uczenia się i tym samym utrudnia swojemu umysłowi zapamiętywanie. Istnieją tzw. cztery prawa zapamiętywania:

  • prawo początku - najwięcej zapamiętujemy tuż po rozpoczęciu nauki
  • prawo końca - w ostatnich chwilach nauki znowu zapamiętujemy najwięcej
  • prawo odmienności - najlepiej zapada nam w pamięć to, co wyróżnia się z innych treści, odbiega od pewnych schematów
  • prawo powtórzeń - treści powtórzone są dużo lepiej zapamiętane niż te, które widzieliśmy tylko raz.

Mając na uwadze te prawa,warto ustanowić sobie żelazne zasady uczenia się. Po pierwsze, koniecznie pamiętaj o regularnych przerwach w trakcie nauki (zasada początku i końca). Przerwa (przynajmniej raz na godzinę) jest potrzebna przede wszystkim Twojemu umysłowi, który w tym czasie, wbrew pozorom, nie odpoczywa, ale, mówiąc językiem ekspertów od metod efektywnej nauki, "trawi" informacje. Kiedy Ty beztrosko idziesz zrobić sobie kubek ciepłej herbaty albo zadzwonić do ukochanej osoby, Twój mózg szybko porządkuje wszystkie nowe informacje tak, aby ułatwić Ci ich późniejsze odzyskiwanie. Optymalny czas przerwy to 5-10 minut. Jeśli nie masz pomysłu, co robić w tym czasie, specjaliści zalecają... stanąć na głowie! Najlepiej na jakimś w miarę miękkim podłożu (np. na łóżku), opierając jednocześnie nogi o ścianę. Podczas przerwy koniecznie otwórz okno - w przewietrzonym pomieszczeniu efektywność rośnie nawet dwukrotnie! Tuż przed ponownym wsadzeniem nosa w książki ponownie wykonaj ćwiczenie z "ósemką".

Ładne notatki
Kluczem do sukcesu są dobre notatki. Wiele osób uważa, że najlepsze notatki to te, napisane ładnym pismem, regularnie linijka pod linijką, przypominające wydruk komputerowy. Nic bardziej mylnego! Zgodnie z prawem odmienności (patrz ramka obok, poszczególne treści zawarte w notatkach powinny odróżniać się od pozostałych. Nie bój się zmieniać stylów pisma i używać różnych rozmiarów liter. Ważne słowa i sformułowania zapisuj tak, żeby od razu rzucały się w oczy. Korzystaj z kolorowych długopisów, stosuj rysunki i symbole, stawiaj wykrzykniki na marginesach. To, co słyszysz lub czytasz, zapisuj własnymi słowami, na zasadzie skojarzeń, nie przejmując się tym, że niektóre Twoje zwroty brzmią głupawo, a prof. Miodek czytając je złapałby się za głowę. Pamiętaj, że Twoje notatki mają być czytelne tylko dla Ciebie, a nie dla wszystkich.

Zapamiętaj raz na zawsze
Częste powtórki to podstawa. Największe efekty przynosi zasada powtarzania zwana "5+1". Zgodnie z nią pierwsza powtórka to szybkie przejrzenie notatek, druga powtórka to przeczytanie ich z największym skupieniem i dokładnością. Trzecia powinna odbyć się po krótkiej przerwie, a polega na dokładnej analizie treści, której się uczysz - podkreślaj trudne do zapamiętania sformułowania, zapisuj je na oddzielnej kartce albo powtarzaj na głos (możesz nawet spróbować je wyśpiewać). Kolejna, czwarta powtórka powinna odbyć się po kilku dniach, a nawet tygodniu. Zajrzyj znów do notatek, ale postaraj się jak najwięcej informacji odtworzyć z pamięci własnymi słowami. Nie przejmuj się, że niektórych treści nie pamiętasz - tak naprawdę one już dawno zostały zakodowane przez Twój mózg, tylko jeszcze nie umiesz ich stamtąd wydostać.

Piątą powtórkę zrób dwa dni przed egzaminem. Tak przygotowany możesz bez obaw wybrać się na egzamin. Ale to jeszcze nie koniec - ostatnia powtórka powinna odbyć się po trzech miesiącach. Dzięki niej zapamiętasz daną treść... na zawsze! A chyba warto zmobilizować się do tej ostatniej powtórki - zwłaszcza, jeśli dane zagadnienie może nam się przydać w przyszłości. Zresztą - szkoda przecież, aby tyle wcześniejszego wysiłku poszło na marne...

Myśl pozytywnie
A na koniec najważniejsze - myśl pozytywnie! Nawet eksperymenty z udziałem szczurów udowodniły, że te gryzonie, które "myślały" pozytywnie osiągały większe, "szczurze" sukcesy. A więc z uśmiechem na ustach już dziś zacznij stosować metody efektywnego uczenia się, a sesja nie stanie się dla Ciebie zmorą. Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto