Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z prof. dr hab. Jackiem Woźnym: Najdawniejsza historia Bydgoszczy zapisana w nazwach ulic

Stanisław Gazda
Ul. Gdańska
Ul. Gdańska Andrzej Wiosna
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum wraz z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na spotkanie z prof. dr hab. Jackiem Woźnym pt. "Najdawniejsza historia Bydgoszczy zapisana w nazwach ulic i placów", które odbędzie się 11 lipca 2013 r., godz. 18.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej.

Aglomeracja Bydgoszczy od czasów lokacji w 1346 roku do dnia dzisiejszego ulegała przemianom, doprowadzającym do zacierania wcześniejszych śladów osadniczych. Powstawał architektoniczny i urbanistyczny palimpsest, wielokrotnie przekształcanej przestrzeni miejskiej.

Oprócz odkrywanych przez archeologów nawarstwień kulturowych, ważnym świadectwem przeszłości Bydgoszczy są ulice, place i inne obiekty topograficzne, których nazwy przypominają nam starsze okresy wydarzeń historycznych. W ten sposób prześledzić można ślady starożytnych tradycji kulturowych w powiązaniu z naturalną topografią miasta (Piaski, Bielice, Łęgnowo, Opławiec…).

Z upływem czasu powstawały zespoły grodowe z wsiami służebnymi, których pozostałością jest bydgoska toponimia (Wyszogród, Zamczysko, Grodzka, Bartodzieje…).

W okresie staropolskim pogłębiało się funkcjonalne zróżnicowanie przestrzeni miejskiej na strefy działalności, po której nie pozostały już inne świadectwa, oprócz lokalnej toponimii (Babia Wieś, Szwederowo, Pod Blankami, Ku Wiatrakom, Mennica, Jatki…). Ponieważ w Bydgoszczy z okresu przedrozbiorowego zachowało się bardzo niewiele nazw ulic, placów i innych obiektów topograficznych, tym ważniejsze jest ich upowszechnianie w celu ochrony naszego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Można to czynić dzięki połączeniu wiedzy archeologicznej z kartografią i toponimią miejską.

Prof. dr hab. Jacek Woźny – archeolog, absolwent UMK w Toruniu. Autor wielu książek i artykułów naukowych na temat prahistorii Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego. Badacz wierzeń i symboli religijnych w pradziejach ziem polskich. Wykładowca Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy. Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wiceprezes Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy „Nasza historia – nasza tożsamość” współfinansowanego ze środków Miasta Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto