Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza na Kujawach. Bardzo niski stan wody w Jeziorze Pakoskim [zdjęcia]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
I choć dziś sytuacja wydaje się nam katastrofalna, okazuje się, że jeszcze gorzej było jesienią ubiegłego roku. Wówczas w Jeziorze Pakoskim zanotowano najniższy stan wody.
I choć dziś sytuacja wydaje się nam katastrofalna, okazuje się, że jeszcze gorzej było jesienią ubiegłego roku. Wówczas w Jeziorze Pakoskim zanotowano najniższy stan wody. Dariusz Nawrocki
Woda w Jeziorze Pakoskim opada. Zmienia się linia brzegowa. Tam, gdzie jeszcze rok temu była woda, dziś królują bagniska. To efekt suszy, która szczególnie dotyka Kujawy.

I choć dziś sytuacja wydaje się nam katastrofalna, okazuje się, że jeszcze gorzej było jesienią ubiegłego roku. Wówczas w Jeziorze Pakoskim zanotowano najniższy stan wody.

Najniższy stan wody odnotowano na przełomie października i listopada 2019 roku

- Najniższy stan wody odnotowano na przełomie października i listopada 2019 roku. Obecnie obserwujemy tendencję wzrostową i możemy mówić o niewielkiej poprawie. Poziom wód oscylował wokół minimalnego poziomu piętrzenia - tłumaczy nam Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Co wpływa na poziom wody w Jeziorze Pakoskim?

- Wyjątkowo wysokie temperatury w grudniu, styczniu, rekordowo niskie opady śniegu i susza - odpowiada pani rzecznik.

Podkreśla, że deficyt wody jest szczególnie widoczny w naszym regionie. Roczna, średnia opadów z wielolecia wynosi 500 milimetrów, a w roku 2018 było ich tylko 350. W roku ubiegłym w Pakości zanotowano jedynie 324 milimetry. Do tego dochodzi susza hydrologiczna, brak pokrywy śnieżnej uniemożliwił zmagazynowanie odpowiednich zasobów wodnych na wszystkich zbiornikach retencyjnych.

- O tej porze roku nasz kraj powinien być pokryty śniegiem. Zimowe opady w istotny sposób zasilają glebę, potoki, rzeki, Tymczasem zarówno w ubiegłym roku, jak i w obecnym obserwujemy niewielkie opady śniegu, a to oznacza, że już wiosną możemy mieć suszę. Pamiętać też należy o tym, że Kujawy są specyficznym obszarem. Jest to najsuchszy teren charakteryzujący się najniższymi opadami w Polsce. Proszę zauważyć, że meteorolodzy od wielu lat obserwują zmianę charakteru opadów. Zmiany klimatyczne naukowcy przewidzieli już 15, czy 20 lat temu - podkreśla Edyta Rynkiewicz.

Walka z suszą

Tłumaczy, że susza jest zjawiskiem bardzo złożonym i walka z jej skutkami nie może opierać się wyłącznie na jednym rozwiązaniu.

- Tu potrzeba działań na wielu płaszczyznach. W Wodach Polskich intensywnie pracujemy nad analizą skrajnych zjawisk hydrologicznych. Projektujemy również i budujemy nowoczesne obiekty hydrotechniczne, a także wprowadzamy nowatorskie programy, które mają poprawić stan zasobów wodnych w Polsce - przekonuje.

Aktualnie RZGW w Bydgoszczy stawia na odbudowę zniszczonego jazu na strudze Panna, który zwiększy zasoby Jeziora Wiecanowskiego w powiecie mogileńskim o półtora miliona metrów sześciennych.

- Chcemy to zrobić jeszcze w tym roku za 700-800 tysięcy złotych. Będziemy też zastanawiali się, jak podnieść poziom Jeziora Jezuickiego w gminie Nowa Wieś Wielka, jak również Jeziora Miejskiego w Złotowie, w Wielkopolsce - zdradza pani rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza na Kujawach. Bardzo niski stan wody w Jeziorze Pakoskim [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto