Tak było w Żninie i okolicach na planie filmu "Stara Baśń" Jerzego Hoffmana. Zagrały gwiazdy polskiego kina [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Plejada gwiazd polskiego kina zagrała w "Starej Baśni" wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Pracę na planie otrzymało wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza. Znaczną grupę stanowili Pałuczanie. Na kolejnych slajdach pokazujemy, jak w 2002 roku realizowano tę filmową produkcję >>>
Plejada gwiazd polskiego kina zagrała w "Starej Baśni" wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Pracę na planie otrzymało wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza. Znaczną grupę stanowili Pałuczanie. Na kolejnych slajdach pokazujemy, jak w 2002 roku realizowano tę filmową produkcję >>>Fot. ze zbiorów Gazety Pomorskiej
To był ciekawy rok! W okresie od 26 sierpnia do 28 września 2002 roku Jerzy Hoffman kręcił w Kujawsko-Pomorskiem znaczną część scen do swojego filmu "Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem". Pierwsze prace rozpoczęły się jednak dużo wcześniej, a w wykonanie scenografii pod okiem Andrzeja Halińskiego zaangażowało się wielu mieszkańców powiatu żnińskiego.

Na terenie i w pobliżu Muzeum Archeologicznego w Biskupinie ekipa filmowa zbudowała Dwór Popiela, Zagrodę Wisza oraz Mysią Wieżę. Z tych obiektów do dziś, przez 20 lat, zachował się tylko "Wisz".

W lesie między Oćwieką a Drewnem, na trasie do Gąsawki (po lewej stronie, blisko jeziora Oćwieckiego, gmina Gąsawa, powiat żniński) powstał chram - świątynia Świętowita. W naszej galerii zdjęciowej pokazujemy etapy jego powstawania. Tu także próba stabilności łodzi - dłubanki:

Chram wzbudzał spore zainteresowanie. Prezentował się okazale. Rzeźba stojąca na środku wyszła spod dłuta lokalnego, pałuckiego artysty. Jak czytamy na filmweb.pl, "w czasie realizacji filmu na planie miał miejsce przykry incydent, otóż została skradziona część dekoracji filmowej - głowa Świętowita"...

W samej Gąsawce (blisko zdewastowanego aktualnie ośrodka wypoczynkowego, kiedyś należącego do Holendrów Theo van Trijpa i Ludy'ego Hurenkampa) postawiono z kolei zagrodę Mirsza. Dziś nie ma po niej śladu.

Sceny powstawały również w lesie brzozowym na odcinku z Gąsawki do ośrodka w Chomiąży Szlacheckiej oraz w Gąsawce na plaży.

Zagrali m.in.:

  • Michał Żebrowski,
  • Małgorzata Foremniak,
  • Bogdan Stupka,
  • Daniel Olbrychski,
  • Ewa Wiśniewska,
  • Anna Dymna,
  • Katarzyna Bujakiewicz,
  • Marina Aleksandrova,
  • Ryszard Filipski,
  • Wiktor Zborowski

Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski.

Jerzy Hoffman zaangażował do tej produkcji - jako statystów - wielu mieszkańców Żnina i okolic.

Szukajcie się na zdjęciach! Także podczas castingu:

Premiera odbyła się 19 września 2003 roku.

Produkcję, która pochłonęła 11 mln zł, pokazano najpierw w żnińskim kinie Pałuczanin, a następnie w bydgoskim Multikinie.

Fotki pochodzą ze zbiorów redakcji Gazety Pomorskiej w Żninie. Wiele z nich wykonał nieżyjący współpracownik "Pomorskiej" żninianin Marek Bielski:

*"Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" to film historyczny w reż. Jerzego Hoffmana, będący ekranizacją powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Zdjęcia do tego kinowego hitu kręcone były m.in. w Żninie, Biskupinie, Chomiąży Szlacheckiej, Drewnie, a także wielkopolskim Rogalinie.

Akcja "Starej Baśni" rozgrywa się w IX wieku, gdy rządy sprawuje książę Popiel. Morduje on cały swój ród, by w nadgoplańskim kraju tron odziedziczył jego syn. Zbrodnie nie uchodzą Popielowi na sucho, tylko wywołują bunt wśród jego ludu.

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak było w Żninie i okolicach na planie filmu "Stara Baśń" Jerzego Hoffmana. Zagrały gwiazdy polskiego kina [zdjęcia] - Żnin Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie