Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak pod Pakością ćwiczyli Terytorialsi. Manewrom przyglądali się pracodawcy. Zdjęcia

RED
Żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty ćwiczyli pod Pakością obronę jazu oraz z policją i ratownikami WOPR poszukiwania zaginionej osoby
Żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty ćwiczyli pod Pakością obronę jazu oraz z policją i ratownikami WOPR poszukiwania zaginionej osoby 8 K-PBOT
Żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu wchodzącego w skład 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu w okolicach Pakości.

Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

- Ćwiczenia takie, to kwintesencja służby żołnierzy ochotników. Na co dzień mieszkają oni na terenach, w których się później szkolą i za bezpieczeństwo których odpowiadają - informuje por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8 K-PBOT.

Pierwszym zadaniem w ramach ćwiczenia wykonywanym przez żołnierzy 82 blp była obrona jazu, regulującego poziom wody na jeziorze Gopło. Terytorialsi odpierali ataki grup dywersyjno-rozpoznawczych, które próbowały zniszczyć urządzenia hydrotechniczne, co spowodowałoby zalanie obszarów mieszkalnych Pakości. Atak prowadzony był z wody i z lądu. Żołnierze bronili się z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych stanowisk ogniowych z użyciem m. in. uniwersalnych karabinów maszynowych UKM 2000P. Dodatkowo wgląd w pole walki w czasie rzeczywistym zapewniła Grupa Rozpoznania Obrazowego 8 K-PBOT z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego Fly Eye 3.0.

Ćwiczenia obejmowały nie tylko działania na polu walki. Wspólnie z policją oraz WOPR żołnierze 82 blp prowadzili też poszukiwania osoby zaginionej.

- Szkolenie było jednocześnie realnym działaniem, ponieważ szukano osoby, która faktycznie zaginęła półtora miesiąca wcześniej - dodaje por. Banasiak.

Dynamiczne szkolenie oraz zajęcia zorganizowane na terenie cywilnym, były okazją do zaproszenia pracodawców z regionu, których pracownicy służą w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT na co dzień pracują, uczą się, wykonują swoje obowiązki w środowisku cywilnym. Natomiast raz w miesiącu stawiają się do Brygady Obrony Terytorialnej na 2-dniowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się w weekendy.

- Ważne jest, aby pracodawcy mieli pogląd na zadania, jakie wykonują ich pracownicy dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Wielu pracodawców również służy w WOT. Daje to możliwość zbudowania społeczności, która wzajemnie rozumie swoje zobowiązania. Dlatego pracodawcy są zapraszani na szkolenia rotacyjne żołnierzy WOT, gdzie mogą poznać wyposażenie i zadania żołnierzy oraz porozmawiać zarówno z nimi, jak i ich dowódcami - podkreśla oficer prasowy Brygady OT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto