Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają nocne drogi krzyżowe w Pakości. Tegoroczna odbędzie się w maseczkach. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Nocna droga krzyżowa, w ramach wielkopostnych obchodów na Kalwarii Pakoskiej, rozpoczyna się w Wielki Czwartek o godz. 20 pod kościołem św. Bonawentury w Pakości
Nocna droga krzyżowa, w ramach wielkopostnych obchodów na Kalwarii Pakoskiej, rozpoczyna się w Wielki Czwartek o godz. 20 pod kościołem św. Bonawentury w Pakości Dominik Fijałkowski
W Pakości trwają wielkopostne obchody kalwaryjskie. Ich zwieńczeniem będzie nocna droga krzyżowa, która rozpocznie się wieczorem w Wielki Czwartek, a zakończy rano w Wielki Piątek.

Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach

Drogi krzyżowe wśród kaplic Kalwarii Pakoskiej

Uroczystości odbywają się wśród barokowych kaplic Kalwarii Pakoskiej, zwanej też Kujawską Jerozolimą. Ufundowana została ona w 1628 roku i jest drugim takim zespołem sakralnym w Polsce, pod względem wieku, po Kalwarii Zebrzydowskiej. Kujawską Jerozolimę tworzy 25 kaplic (w tym kościół Ukrzyżowanie Pana Jezusa na Wzgórzu Kalwaryjskim) oraz zespół klasztorny wraz z kościołem św. Bonawentury.

W ramach wielkopostnych obchodów kalwaryjskich w każdy piątek odbywają się dwie drogi krzyżowe. Pierwsza z nich rozpoczyna się rano, o godz. 9, a druga po południu, o 16.30. Wierni wyruszają spod kaplicy "Piłat" w kierunku Wzgórza Kalwaryjskiego, pod kaplicę "Grób Pański". Niosąc na zmianę duży krzyż, odwiedzają po drodze 13 kaplic, przy których modlą się w oparciu o wiekowe teksty.

Nocna droga krzyżowa w Pakości

Uwieńczeniem wielkopostnych obchodów jest nocna droga krzyżowa. Składa się z dwóch części. Pierwsza - Droga Pojmania - rozpoczyna się w Wielki Czwartek o godz. 20 pod kościołem św. Bonawentury, druga - Droga Męki - rozpoczyna się o godz. 3 w Wielki Piątek przy kaplicy "Kajfasz".

Według tradycji, wierni powinni uczestniczyć w obydwu częściach - Drodze Pojmania i Drodze Męki. Uczestniczenie tylko w pierwszej części oznacza pozostawienie Jezusa opuszczonego w Więzieniu.

Pakoscy franciszkanie przypominają wiernym, że zgodnie z przepisami w uroczystościach religijnych na zewnątrz obowiązuje noszenie maseczki i zachowanie odległości nie mniej niż 1,5 m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto