MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tola Mankiewiczówna zasłynęła rolą w filmie „Pani minister tańczy". Wielka przedwojenna gwiazda operetki skończyła jako urzędniczka!

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Tola Mankiewiczówna przed wojną zdobyła wielką sławę. Po wojnie trudno jej było odnaleźć się w rzeczywistości.
Tola Mankiewiczówna przed wojną zdobyła wielką sławę. Po wojnie trudno jej było odnaleźć się w rzeczywistości. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Świetnie śpiewała i dobrze czuła się na scenie. Te dwa atuty pozwoliły Toli Mankiewiczównie zdobyć popularność i zyskać miano gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego. Artystka, po zakończeniu kariery scenicznej pracowała jako urzędniczka. Przybliżamy życiorys Toli Mankiewiczówny.

Spis treści

Tola Mankiewiczówna: dzieciństwo i początki kariery

Teodora Oleksa, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko Toli Mankiewiczówny, przyszła na świat 7 maja 1900 roku w Bronowie koło Łomży. Dorastała w domu wielopokoleniowym, w którym mieszkała wraz z rodzicami, czwórką rodzeństwa i dziadkami ze strony matki. Jej rodzice wcześnie dostrzegli u niej artystyczny talent. Już jako sześciolatka występowała w kościele. Takiego talentu nie można było zmarnować. Tola Mankiewiczówna studiowała grę na fortepianie w Konserwatorium Warszawskim oraz pobierała prywatne lekcje śpiewu. W pewny czasie przejęła nazwisko matki, pod którym zrobiła zawrotną karierę.

Jako aktorka debiutowała w 1921 na deskach Opery Krakowskiej rolą w Hrabinie Stanisława Moniuszki. Do 1924 była związana z Operą Warszawską, po czym przez kolejne cztery lata pobierała studia wokalne w Mediolanie. Po powrocie do Polski kontynuowała naukę śpiewu w Polsce. Po debiucie w operetce Straussa „Czar walca” okrzyknięto ją sensacją artystyczną Warszawy.

Szczyt kariery Toli Mankiewiczówny

W latach 30. XX wieku artystka podjęła decyzję o odejściu z opery na rzecz kabaretu oraz teatru i szybko stała się jedną z najpopularniejszych aktorek rewiowych. Zagrała m.in. w „Hollywood”, „Morskim oku” czy „Starej Bandzie”. Rewia „Listek figowy", w której grała u boku Aleksandra Żabczyńskiego, cieszyła się w stolicy ogromną popularnością, o czym świadczą liczby. Zagrano ją ponad sto sześćdziesiąt razy!

Wielki talent Toli Mankiewiczówny nie mogła ujść uwadze filmowców. Artystka zagrała w sześciu filmach, z których najważniejszym był „Pani minister tańczy".

Piosenka „Odrobina szczęścia w miłości", którą Tola wykonała w filmie „Co mój mąż robi w nocy..." cieszyła się ogromną popularnością. Do najważniejszych utworów gwiazdy należały także m.in „Jesienne róże”, „Albo nikt, albo ty” czy „Powróćmy jak za dawnych lat”.

Wojna przerwała wielką karierę

Wybuch wojny, jak w przypadku wielu innych artystów ttamtego okresu, przerwał wielkie marzenia Mankiewiczówny. W 1939 roku gwiazda uciekła do Białegostoku, gdzie została zaangażowana w Teatrze Polskim. Do stolicy wróciła dopiero w 1941 roku, gdzie występowała w lokalnych teatrach.

Nic jednak nie było już takie same. Mankiewiczównie trudno było odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Jej popularność mocno zmalała, a ona sama zdecydowała się porzucić aktorstwo na rzecz muzyki. Jak podaje Polskie Radio, w latach 50. XX wieku – wraz z Ludwikiem Sempolińskim i Mieczysławem Foggiem – regularnie koncertowała w wielu polskich miastach, a także za granicą.

Życie prywatne Toli Mankiewiczówny

Jeszcze przed wojną, w 1936 roku artystka zakochała się w prawniku Tadeuszu Raabe, który wkrótce został jej mężem. Para nie doczekała się dzieci. Mąż bardzo kochał artystkę, często obdarowując ją różami podczas jej występów. Po wybuchu wojny mąż Mankiewiczówny dostał się do niewoli, z której cudem ocalał. Po jego śmierci w 1975 roku, Mankiewiczówna zakończyła karierę sceniczną i pracowała jako urzędniczka.

Tola Mankiewiczówna zmarła 27 października 1985 w Warszawie. Spoczywa wraz z mężem na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto