Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile. To już 25 lat przywracania powstańczej pamięci

TR
25-lecie koło nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
25-lecie koło nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Fot. Archiwum koło nr 9 TPPW w Pile
Wprawdzie Piła nie była miejscem powstańczych walk - gdyby powstańcy zdecydowali się zaatakować silny niemiecki garnizon, losy powstania mogły się różnie potoczyć, ale stąd wyruszali powstańcy, tu osiedlali się po wojnie i tu mieszkają ich rodziny. By powstańcza pamięć nad Gwdą wciąż była żywa już od 25 lat zabiega koło nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jubileusz 25-lecia świętowali w minioną sobotę.

Największym wyróżnieniem dla jubilata czyli koła nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 udekorowanie sztandaru koła honorową odznaką "Wierni Tradycji", która w historii Towarzystwa została przyznana po raz pierwszy.

Jubileusz był też dobrą okazją do podsumowań, co zrobił w swoim wystąpieniu prezes pilskiego koła Jan Garbarczyk. Zaczynali w trójkę, dziś to 46 osób z różnych środowisk, z których 23 osoby mają rodzinne tradycje powstańcze. Na koncie mają kilkadziesiąt publikacji, które w większości wyszły spod pióra Romana Chwaliszewskiego i Wojciecha Kicmana. Obaj zresztą to laureaci statuetki „Dobosz Powstania Wielkopolskiego" przyznawanej za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym. Na jubileuszu odbyła się premiera kolejnych dwóch wydań - „W trosce o pamięć”, składającej się z dwóch części biografii „Kapitan Teofil Spychała - Patron Koła” oraz kroniki „25 lat Koła TPPW nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, 1994 – 2019”.

Działalność pilskiego koła TPPW jest również coraz bardziej widoczna w Pile - to powstańcze nazwy ulic, skwerów i rond na mapie Piły, by wymienić chociażby rondo płk. Kazimierza Rybickiego czy skwer 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Przy bramach wejściowych na pilski cmentarz komunalny widnieją również tablice informujące o pochowanych tu powstańcach, a ich groby oznaczone są specjalnymi plakietami-medalionami. TPPW jest również współorganizatorem corocznych obchodów w Pile rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jubileusz, w którym wzięli udział m.in.Stefan Barłóg, prezes honorowy TPPW i Tadeusz Musiał, prezes TPPW, był również okazją do wręczenia wyróżnień. Złotą Honorową Odznaką "Wierni Tradycji" otrzymali Jan Śnioszek, Krzysztof Wyrwa i Andrzej Jankowski, a Srebrną Honorową Odznakę „Wierni Tradycji - Piotr Banach, Bronisław Frankowski, Jerzy Gapiński, Andrzej Trempała, a do koła wstąpiło pięć nowych osób: Adam Ćwikliński, Dorota Gulińska, Michał Łożyński, Irena Podgórska i Joanna Podgórska-Kędziora.

Prezesem pilskiego koła jest Jan Garbarczyk. Od kilku dni koło ma swoją nową stronę internetową, którą można zobaczyć tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto