Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile. To już 25 lat przywracania powstańczej pamięci

TR
25-lecie koło nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
25-lecie koło nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Fot. Archiwum koło nr 9 TPPW w Pile
Wprawdzie Piła nie była miejscem powstańczych walk - gdyby powstańcy zdecydowali się zaatakować silny niemiecki garnizon, losy powstania mogły się różnie potoczyć, ale stąd wyruszali powstańcy, tu osiedlali się po wojnie i tu mieszkają ich rodziny. By powstańcza pamięć nad Gwdą wciąż była żywa już od 25 lat zabiega koło nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jubileusz 25-lecia świętowali w minioną sobotę.

Największym wyróżnieniem dla jubilata czyli koła nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 udekorowanie sztandaru koła honorową odznaką "Wierni Tradycji", która w historii Towarzystwa została przyznana po raz pierwszy.

Jubileusz był też dobrą okazją do podsumowań, co zrobił w swoim wystąpieniu prezes pilskiego koła Jan Garbarczyk. Zaczynali w trójkę, dziś to 46 osób z różnych środowisk, z których 23 osoby mają rodzinne tradycje powstańcze. Na koncie mają kilkadziesiąt publikacji, które w większości wyszły spod pióra Romana Chwaliszewskiego i Wojciecha Kicmana. Obaj zresztą to laureaci statuetki „Dobosz Powstania Wielkopolskiego" przyznawanej za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym. Na jubileuszu odbyła się premiera kolejnych dwóch wydań - „W trosce o pamięć”, składającej się z dwóch części biografii „Kapitan Teofil Spychała - Patron Koła” oraz kroniki „25 lat Koła TPPW nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, 1994 – 2019”.

Działalność pilskiego koła TPPW jest również coraz bardziej widoczna w Pile - to powstańcze nazwy ulic, skwerów i rond na mapie Piły, by wymienić chociażby rondo płk. Kazimierza Rybickiego czy skwer 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Przy bramach wejściowych na pilski cmentarz komunalny widnieją również tablice informujące o pochowanych tu powstańcach, a ich groby oznaczone są specjalnymi plakietami-medalionami. TPPW jest również współorganizatorem corocznych obchodów w Pile rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jubileusz, w którym wzięli udział m.in.Stefan Barłóg, prezes honorowy TPPW i Tadeusz Musiał, prezes TPPW, był również okazją do wręczenia wyróżnień. Złotą Honorową Odznaką "Wierni Tradycji" otrzymali Jan Śnioszek, Krzysztof Wyrwa i Andrzej Jankowski, a Srebrną Honorową Odznakę „Wierni Tradycji - Piotr Banach, Bronisław Frankowski, Jerzy Gapiński, Andrzej Trempała, a do koła wstąpiło pięć nowych osób: Adam Ćwikliński, Dorota Gulińska, Michał Łożyński, Irena Podgórska i Joanna Podgórska-Kędziora.

Prezesem pilskiego koła jest Jan Garbarczyk. Od kilku dni koło ma swoją nową stronę internetową, którą można zobaczyć tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto