Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje powstańcze i dorobek ziemi mogileńskiej na wystawie w Muzeum Niepodległości. To będzie wyjątkowo okazała prezentacja

(MF)
Ważnym uzupełnieniem wystawy, która zostanie otwarta w warszawskim Muzeum Niepodległości   jest obszerny katalog, opracowany przez kilkunastoosobowy zespół pod kierownictwem Dariusza Jankowskiego
Ważnym uzupełnieniem wystawy, która zostanie otwarta w warszawskim Muzeum Niepodległości jest obszerny katalog, opracowany przez kilkunastoosobowy zespół pod kierownictwem Dariusza Jankowskiego
Takiej prezentacji tradycji patriotycznych ziemia mogileńska jeszcze nie miała. 9 czerwca 2022 r. w stołecznym Muzeum Niepodległości zostanie otwarta wystawa poświęcona tradycjom powstańczym tego regionu, historycznym osiągnięciom i współczesnym dokonaniom.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Mogileńskie przeżyje najokazalszą i najciekawszą promocję w stolicy. Dojdzie do niej dzięki z pietyzmem przygotowanej wystawie "Nasze zrywy powstańcze", ukazującej udział tego regionu w powstaniach w okresie od 1806 do 1918/1919 roku. Zostanie otwarta
w czwartek, 9 czerwca 2022 r., o godz.13 w pięknych wnętrzach Muzeum Niepodległości w Warszawie

Budzi ona wyjątkowe zainteresowanie. I trudno się dziwić, uwzględniając fakt, że jest ona efektem kilkumiesięcznych, żmudnych starań zespołu profesjonalistów z Mogilna, Strzelna, i Trzemeszna oraz gminy Dąbrowa i Orchowo. Dzięki wyjątkowej życzliwości dyrektora Muzeum Niepodległości dr. Tadeusza Skoczka, który parokrotnie uczestniczył w organizowanych na ziemi mogileńskiej "Krakowskich prezentacjach" i poświęcił nam wiele artykułów, wystawa czynna będzie do końca września.
Tematyce powstańczej, ukazanej na perfekcyjnie opracowanych planszach i w specjalnych gablotach, towarzyszyć będzie prezentacja najwybitniejszych postaci tego regionu, jego znaczącej roli w dziejach Polski oraz historycznych osiągnięć i współczesnych dokonań. W bliskim sąsiedztwie sali wystawowej umieszczone zostaną informacje i materiały promocyjne, a w muzealnej księgarni przez trzy miesiące będzie można poznać wybrane publikacje naukowe o tym regionie, a także książki miejscowych autorów.

Ważnym uzupełnieniem wystawy jest obszerny katalog, opracowany przez kilkunastoosobowy zespół pod kierownictwem Dariusza Jankowskiego, któremu wraz z Piotrem Marońskim z Muzeum powierzono funkcję kuratora ekspozycji. Najobszerniejsze materiały w katalogu, którego pierwszy egzemplarz otrzymał wizytujący powiat mogileński Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, opracowali: dr Andrzej Leśniewski, Marian Przybylski, Dariusz Jankowski, Andrzej Jakubowski i Stanisław Kaszyński.

Równie starannie i precyzyjnie przygotowano uroczyste otwarcie mogileńskiej wystawy. Udział w niej wezmą delegacje wszystkich samorządów tego terenu oraz goście specjalni, a także mogileński chór "Hemantus", Orkiestra Dęta ze Strzelna i Zespół Pieśni i Tańca "Strzecha" z Trzemeszna. Zainteresowany udziałem w niej jest także wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Całe wydarzenie będzie na żywo transmitowane na kanale YouTube, a specjalną informację o nim przekaże w "Zbliżeniach" TVP Bydgoszcz.

Ważnym uzupełnieniem będzie pełna dokumentacja filmowa uroczystości. Swoistą jej częścią stanie się pokaz fragmentu programu telewizyjnego "Ojczyzna-polszczyzna", dedykowanego Mogilnu, Strzelnu i Trzemesznu, uzupełniony rozmową na żywo z prof. Janem Miodkiem.

Przewodniczenie całej uroczystości organizatorzy wystawy powierzyli red. Stanisławowi Kaszyńskiemu, honorowemu obywatelowi Mogilna, wieloletniemu współpracownikowi "Gazety Pomorskiej".

Mogileńska wystawa w Warszawie jest pierwszym tego typu wydarzeniem w ostatnich dziesięcioleciach i zapewne dobrze przysłuży się bliższemu poznaniu tego regionu w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto