Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragedia na Pogorii III. Dwa utonięcia w dwa dni!

zal
screen youtube.pl
Tragicznie rozpoczął się ten sezon kąpielowy na Pogorii III. W ubiegły weekend utonęło tam dwóch dwudziestokilkulatków.

W dniu zakończenia roku szkolnego, w piątek 29 czerwca ok. godz. 21:30 kobieta pływając na kąpielisku przy Pogorii III natknęła się na dryfujące zwłoki mężczyzny. Wezwano policję. Jak się okazało, był to 26-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

Dzień później, w sobotę ok. godz. 6:00 rano ponownie zadzwoniono na policję. Tym razem wędkarz łowiąc z łódki na zatoczce natknął na zwłoki mężczyzny - 28-latka z Dąbrowy Górniczej.

Jak poinformował nas Mariusz Miszczyk, rzecznik dąbrowskiej policji - przyczyny utonięć są jeszcze nie znane, nie wykluczamy oczywiście brawury lub pływania pod wpływem alkoholu. Wiele wyjaśni sekcja zwłok.

Już trzy osoby utonęły w tym roku w Dąbrowie Górniczej. Pierwszy tegoroczny wypadek miał miejsce 31 maja nad Pogorią IV - utonął wtedy 29-letni ornitolog. Mężczyzna dopłynął pontonem na wysepkę skąd miał obserwować ptaki. W pewnym momencie jednak ponton zaczął się oddalać. Mężczyzna wszedł za nim do wody i zniknął pod taflą jeziora. O wszystkim poinformował policję świadek zdarzenia.

Rozpoczął się sezon na Pogorii

29 czerwca oficjalne rozpoczęto sezon kąpielowy na Pogorii I i Pogorii III - od tego dnia aż do końca sierpnia, ratownicy codziennie będą strzec bezpieczeństwa plażowiczów na dąbrowskich plażach. W każdy pogodny weekend na wydzielonych, strzeżonych przez ratowników plażach wypoczywa tysiące plażowiczów. Wielu mieszkańców Zagłębia korzysta tam również z niestrzeżonych kąpielisk, na których często obowiązuje zakaz pływania.

Policja przestrzega

Zakończył się rok szkolny i zaczęły się upragnione wakacje. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że nieraz zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – zwłaszcza w konfrontacji z wodą. Warto podkreślić, że wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

Łatwowierność i beztroska dzieci mogą być niejednokrotnie przyczyną wielu tragedii. W dużej mierze bezpieczeństwo naszego dziecka m.in. w konfrontacji z wodą, zależy właśnie od nas samych i to na nas dorosłych spoczywa obowiązek ich ochrony. Warto przestrzegać najmłodszych, że jeśli chcą popływać, powinni korzystać jedynie z miejsc strzeżonych, w których jest ratownik. Pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić do wody w miejscach zabronionych. Przestrzegamy przed nielegalnymi kąpieliskami, które są niebezpieczne między innymi dlatego, że nie są badane przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Prócz narażenia na bakterie, istnieje także niebezpieczeństwo utonięcia z powodu braku opieki ratownika oraz ze względu na niebezpieczne i zdradliwe dno.

Wypoczywając nad wodą pamiętajmy o najważniejszych poradach ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA KĄPIELI

- Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego można się spodziewać pod jej lustrem.

- Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy, itp.

- Zainteresuj się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.

- Nie wszczynaj nigdy fałszywych alarmów, nie popychaj nigdy do wody osób, które się tego nie spodziewają.

- Nie biegaj nigdy po pomostach, możesz potrącić znajdujące się tam osoby, a sam narażasz się na uszkodzenia ciała przy upadku.

- Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieli, szczególnie dzieciom, należy zabezpieczyć dostępne pomoce typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane, itp. najlepiej w kolorze jaskrawym, np. pomarańczowym lub żółtym.

GDZIE PŁYWAĆ

- W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.

- W wodzie tak głębokiej i takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwością pływackim.

- W miejscach dobrze sobie znanych.

- Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

KIEDY PŁYWAĆ

- W czasie sezonu letniego, gdy temperatura wody nie jest niższa od 18°C.

- W pełni zdrowia i sprzyjającej temperaturze wody ok. 22 - 25°C.

- Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, po rozgrzaniu na słońcu, bezpośrednio po posiłku i przy złym samopoczuciu.

- Nie przebywać zbyt długo w wodzie, stosować odpowiednio dłuższe przerwy.

PAMIĘTAJ, TELEFON ALARMOWY NAD WODĄ TO 601-100-100

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto