Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki tych autorów czytamy najchętniej. Król jest jeden, ale drugie miejsce może zaskoczyć [TOP 15]

(red)
Najpoczytniejsi autorzy książek w Polsce według liczby czytelników w 2022 roku
Najpoczytniejsi autorzy książek w Polsce według liczby czytelników w 2022 roku Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Biblioteka Narodowa co roku publikuje raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Możemy się z niego dowiedzieć wielu ciekawych informacji. Jedna z nich, to pisarze, po których książki najchętniej sięgaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Sprawdź, czy na liście jest Twój ulubiony pisarz.

Spis treści

Biblioteka Narodowa co roku publikuje raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Możemy się z niego dowiedzieć wielu ciekawych informacji. Jedna z nich, to pisarze, po których książki najchętniej sięgaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Sprawdź, czy na liście jest Twój ulubiony pisarz.

Wielu z nas lubi - przynajmniej od czasu do czasu - sięgnąć po książkę ulubionego autora, w lub w ulubiony gatunku. Sprawdziliśmy, jakie gatunki książek w Polsce czytaliśmy najchętniej w 2022 roku, a także na jakich pisarzy postawiliśmy w tym roku.

Książki jakich autorów najchętniej czytaliśmy w 2022 roku w Polsce?

Jeżeli chodzi o najbardziej poczytnych autorów książek w Polsce, w 2022 roku, to jest to lista 30 nazwisk. My w galerii przedstawiamy nazwiska piętnastu najbardziej poczytnych autorów książek w Polsce, w 2022 roku. Od razu zaznaczamy, że od 2019 roku tylko i wyłącznie jeden pisarz zajmuje pierwsze miejsce. Za to drugie i trzecie może zaskoczyć. Zobacz w galerii.

Poza tą stawką, na miejscach od 16 do 30 znaleźli się także autorzy, których książki z przyjemnością czytamy. Są to na między innymi: Dan Brown, Agatha Christie, Andrzej Sapkowski, J. R. R. Tolkien, Katarzyna Grochola, Szczepan Twardoch, czy ks. Jan Kaczkowski.

Najpoczytniejsze typy książek w Polsce w 2022 roku

Według wspomnianego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce, najchętniej sięgaliśmy po powieść detektywistyczną (32 procent). Na drugim miejscu znalazł się romans, powieść erotyczna (22 procent), a trzecie miejsce zajmuje książka opowiadająca o historii XX wieku (17 procent).

- Nie pojawiła się żadna powieść, która - zyskując masową publiczność - mogłaby otrzymać miano wydarzenia czytelniczego. Podobnie jak w poprzednim sezonie odnotowujemy duże rozproszenie wyborów lekturowych oraz obecność w obiegu czytelniczym autorów znanych już wcześniej. I choć pojawili się także nowi twórcy, nie zdobyli jednak licznych czytelników - informują autorzy raportu o stanie czytelnictwa.

Pandemia nie zmieniła trendów

Nie wielki wzrost czytelnictwa, który został odnnotnowany w 2020 roku i miał związek z panującą wtedy pandemią i wynikającymi z niej ograniczeniami nie przyniósł trendu wzrostowego. W pierwszy roku pandemii było trochę większe zainteresowanie książkami, a w drugim już zmęczenie.

- Ta sytuacja trwa. Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58% absolwentów szkół wyższych, 14% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym). Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42% i 26%). W jesiennym badaniu lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021. W szerszej perspektywie odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku - dodaje Biblioteka Narodowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Książki tych autorów czytamy najchętniej. Król jest jeden, ale drugie miejsce może zaskoczyć [TOP 15] - Żnin Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto