Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tych kujawskich słów nie zna reszta kraju. Tak się mówi w Inowrocławiu i okolicach [lista - 3.02.2022]

red
"A to lofer!", "Ale masz ten kałdón!" Tak się mówi w Inowrocławiu? Niektórzy inowrocławianie stwierdzą, że może kiedyś tak się mówiło, ale dziś to już niezwykle rzadko spotykane. Mowa o gwarze kujawskiej. I może rzeczywiście całych zdań po kujawsku już w Inowrocławiu nie usłyszymy, ale pojedyncze słowa - dosyć często. Przekonajcie się sami. Jak się mówi w Inowrocławiu? Odpowiedzi w naszej galerii >>>>>
"A to lofer!", "Ale masz ten kałdón!" Tak się mówi w Inowrocławiu? Niektórzy inowrocławianie stwierdzą, że może kiedyś tak się mówiło, ale dziś to już niezwykle rzadko spotykane. Mowa o gwarze kujawskiej. I może rzeczywiście całych zdań po kujawsku już w Inowrocławiu nie usłyszymy, ale pojedyncze słowa - dosyć często. Przekonajcie się sami. Jak się mówi w Inowrocławiu? Odpowiedzi w naszej galerii >>>>>Archiwum
Poprosiliśmy naszych Czytelników z Inowrocławia i okolic, by wskazali nam słowa niezwykle popularne w naszym regionie, a zupełnie lub słabo znane w innych częściach Polski. I posypały się propozycje! Zobaczcie, jakie słowa znalazły się na inowrocławskiej liście!

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

od 16 lat

To są słowa popularne w Inowrocławiu i okolicach

"A to lofer!", "Ale masz ten kałdón!" Tak się mówi w Inowrocławiu? Niektórzy inowrocławianie stwierdzą, że może kiedyś tak się mówiło, ale dziś to już niezwykle rzadko spotykane. Mowa o gwarze kujawskiej. I może rzeczywiście całych zdań po kujawsku już w Inowrocławiu nie usłyszymy, ale pojedyncze słowa - dosyć często. Przekonajcie się sami.

Jak się mówi w Inowrocławiu? Odpowiedzi w naszej galerii:

Pan Cezary opowiedział nam taką oto anegdotę:

"Ze czterdzieści lat temu grupka absolwentów Kaspra dostała się na studia do ART w Olsztynie. Kiedyś podczas przerwy w wykładach trwała ożywiona dyskusja na temat studenckiego odżywiania się. Jak wiadomo, czasy były siermiężne, dalekie od dobrobytu. Kiedy więc z ust jednego z inowrocławian padło określenie "stufek gziku", pośród niezorientowanych studentów z innych rejonów zapadła krępująca cisza i potrzeba było kilku minut żeby im wytłumaczyć co to takiego"

Wiecie co to takiego? :) To "kubek twarożku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto