Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie zabytkowego Pałacu w Wierzbiczanach [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Po 12 latach od zakupu zabytkowego obiektu właściciele Agnieszka i Paweł Kryst oraz gospodarz gminy Gniewkowo - burmistrz Adam Roszak, powitali w pięknie odrestaurowanym gmachu zaproszonych gości i mieszkańców wsi.

Agnieszka i Paweł Kryst to nowi właściciele Pałacu w Wierzbiczanach. Kupili go w 2005 roku, a rok później rozpoczęli remont. Teraz po prawie dwunastu latach wspólnie z burmistrzem Adamem Roszakiem i wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą dokonali jego otwarcia.

Paweł Kryst witając gości w kilku zdaniach przypomniał historię odbudowy zabytku. Burmistrz Adam Roszak i wicemarszałek Dariusz Kurzawa podkreślali, że jest to obiekt, który stanie się nie tylko jednym z ważnych miejsc w gminie Gniewkowo, powiecie inowrocławskim, ale w całym województwie.

Na uroczystość zaproszono wielu znamienitych gości. Przybyli m.in. poseł na Sejm RP Eugeniusz Kłopotek z żoną Agnieszką, przedstawiciel wojewody dyrektor Jacek Tarczewski, wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak oraz dyrektor IKS Solino Tomasz Molenda, którzy gospodarzom pałacu przekazali okolicznościowe upominki i kwiaty. Obecni byli też inowrocławscy i gniewkowscy przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Wierzbiczan, dla których w ogrodzie przygotowano potrawy z grilla.

W pałacowym holu wystąpił zespół Gniewkowainie, który zaprezentował piosenki biesiadne i ludowe. Goście mogli zwiedzać pałacowe pomieszczenia, obejrzeć SPA, które mieści się w dawnych pałacowych piwnicach oraz pospacerować po 12-hektarowym parku.

Warto wiedzieć

Pałac w Wierzbiczanach wzniesiono w latach 1845-1846 według projektu Friedricha Augusta Stülera. Jego pierwszymi właścicielami obecnego budynku była rodzina von Schlichtingów. Pałac od tego czasu kilkukrotnie zmieniał właścicieli W 1945 roku utworzono tu państwowe gospodarstwo rolne, znajdowały się tam biura PGR-u, mieszkania dla pracowników, a później także szkoła tzw. Uniwersytet Ludowy i przedszkole. Po 1989 r. pałac uległ dewastacji, wyrwano podłogi, drzwi i okna, usunięto nadproża, wycięto klonowe alejki, zniszczono również park oraz pobliski folwark. W 1993 r. majątek Wierzbiczany został wpisany do rejestru zabytków. Pałacowy obiekt otacza piękny park w stylu angielskim.

Pierwsza wzmianka o Wierzbiczanach pojawiła się w 1343 r. 23 lipca 1343 r. doszło do spotkania króla Kazimierza Wielkiego z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Ludolfem Koenig von Weizau. Podczas spotkania ratyfikowane zostały dokumenty zawartych w Kaliszu, na mocy których Krzyżacy oddali Polsce Kujawy i ziemię dobrzyńską. Już wtedy istniał tutaj dwór, którego pierwszymi właścicielami byli członkowie rodziny Krotoskich. W 1459 r. Wojciech z Leszczyców, pochodzący z Krotoszyna, kasztelan śremski, nabył Wierzbiczany drogą nadania przez biskupa wrocławskiego. Po Wojciechu przejął wieś jego syn Jakub, również piastujący funkcję kasztelana śremskiego.

W 1583 r. należała do Jana Ruszinowskiego, następnie do Szczawińskich herbu Prawdzic, Garczyńskich, Fryderyka von Szekela, Eberharda von Schuninga, Lawrenza, Richarda von Roya, von Schlichtingów, oraz von Harnierów. Rezydencja, wraz z okolicznymi terenami posiadała tytuł Dóbr Rycerskich. Rodzina von Harnier zarządzała majątkem aż do 1945 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto