MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Violetta Villas - tak wyglądała w młodości. Miała przepiękny głos i wspaniałe włosy - zobacz zdjęcia

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Violetta Villas kojarzy chyba każdy. Znakiem rozpoznawczym tej wielkiej śpiewaczki były przepiękne, bujne, długie blond włosy. 

Zobacz, jak Villas wyglądała w młodości. Już wtedy miała swoją charakterystyczną fryzurę. Zobacz zdjęcia wielkiej divy z młodych lat!


Utwór został zmieniony. Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons 
Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
Violetta Villas kojarzy chyba każdy. Znakiem rozpoznawczym tej wielkiej śpiewaczki były przepiękne, bujne, długie blond włosy. Zobacz, jak Villas wyglądała w młodości. Już wtedy miała swoją charakterystyczną fryzurę. Zobacz zdjęcia wielkiej divy z młodych lat! Utwór został zmieniony. Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Bechstein
Violetta Villas to nazwisko, które każdy rozpoznaje. Piosenkarka była wielką gwiazdą polskiej i zagranicznej branży muzycznej. Miała wspaniały, mocny głos - sopran koloraturowy o rozszerzonej skali oraz słuch absolutny. Śpiewała pieśni estradowe, operowe, występowała w rewiach, filmach, teatrze. Była bardzo znana ze swojej wielkiej miłości do zwierząt. Znakiem rozpoznawczym Violetty Villas były przepiękne, bujne, długie blond włosy. Zobacz, jak Villas wyglądała w młodości. Już wtedy miała swoją charakterystyczną fryzurę. Zobacz zdjęcia wielkiej divy z młodych lat!

Violetta Villas - kim była ta wielka gwiazda muzyczna?

Violetta Villas, a właściwie Czesława Gospodarek, z domu Cieślak, urodziła się 10 czerwca 1938 w Heusy (Belgia), zmarła 5 grudnia 2011 w Lewinie Kłodzkim. Jej ojciec był górnikiem i kapelmistrzem w orkiestrze górniczej, matka zajmowała się domem. Ochrzczono ją imionami Violetta Élisa, lecz ojciec zarejestrował ją w miejscowym urzędzie jako Czesławę Marię. Violetta miała jedną siostrę i dwóch braci.

Była wielką polską artystką estradową, osobowością sceniczną, śpiewaczką, aktorką filmową, teatralną i rewiową, a także kompozytorką, autorką tekstów. Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Piosenkarka miała słuch absolutny. Była bardzo uzdolniona muzycznie, grała też na wielu instrumentach: fortepianie, puzonie, skrzypcach.

Violetta Villas uważana jest za legendę polskiej muzyki, w prasie francuskiej i amerykańskiej określano ją jako „głos ery atomowej” oraz „biały kruk wokalistyki światowej”. Przez pewien czas uchodziła nawet za polski symbol seksu! Artystka mówiła biegle w kilku językach: po polsku, francusku i rosyjsku, władała także językiem niemieckim i walońskim.

W swoim repertuarze Villas miała kilkaset piosenek w dziesięciu językach (polski, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, rosyjski, portugalski, neapolitański oraz łacina). Wydała osiem albumów studyjnych, jeden koncertowy, osiem minialbumów oraz 27 singli. Artystka wykonywała przede wszystkim muzykę z gatunku pop, ale również jazz i muzykę rozrywkową, muzykę filmową, poezję śpiewaną, arie operowe i operetkowe, przedwojenne tanga, pieśni musicalowe oraz muzykę sakralną.

Znakiem rozpoznawczym Violetty Villas były przepiękne, bujne, długie blond włosy.

Violetta Villas na sesji zdjęciowej w latach 90.

Dla Violetty Villas utwory komponowali kompozytorzy, tacy jak np.:

 • Władysław Szpilman,
 • Bogusław Klimczuk,
 • Zbigniew Ciechan,
 • Wojciech Kilar.

Villas występowała m.in. z Frankiem Sinatrą, Paulem Anką, Charles’em Aznavourem, Earthą Kitt, Deanem Martinem. Koszt przygotowania rewii z jej udziałem wynosił 50 tys. dolarów. Jej osobistym stylistą był Patrick Valette, konsultant domu mody Dior. Villas miała też swojego choreografa i nauczyciela ruchu scenicznego.

Violetta Villas - koncerty na całym świecie

Villas grała koncerty m.in. w:

 • NRD,
 • Rumunii,
 • Czechosłowacji,
 • Izraelu,
 • Belgii,
 • ZSRR,
 • Francji (w Paryżu),
 • USA (m.in. w Las Vegas; i dla Polonii),
 • Kanadzie.

Tragiczne losy gwiazdy

W grudniu 2006 roku Violetta Villas rozpoczęła leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Później pojawiło się wiele informacji i plotek o problemach osobistych artystki, także o wykorzystujących ją menedżerach i opiekunach. Od początku 2008 roku nie pojawiała się publicznie. We wrześniu 2011 roku premier Donald Tusk z uwagi na zasługi Villas dla polskiej kultury, przyznał jej dożywotnią emeryturę w wysokości 4 tys. zł, zamiast dotychczasowej w kwocie 1 tys. zł.

Violetta Villas - śmierć i pogrzeb

Artystka została znaleziona martwa 5 grudnia 2011 roku w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Pogrzeb odbył się 19 grudnia 2011 roku w Warszawie. W ceremonii wzięło udział kilka tysięcy osób, m.in. rodzina piosenkarki, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze gminy Lewin Kłodzki oraz środowiska artystycznego, m.in. Ewa Kasprzyk, Mieczysław Gajda, Waldemar Kocoń, Andrzej Rosiewicz i Michał Wiśniewski.

W 2011 roku pojawiła się informacja, że z włosów Violetty Villas ma powstać diament. Klejnot miał zostać ufundowany przez tajemniczego darczyńcę. Pomysł powstał podobno w odpowiedzi na problemy syna artystki, któremu ciężko było uzbierać pieniądze na pomnik dla matki. Pobrany pukiel włosów Villas został ostatecznie przetopiony na dwa diamenty, które przekazano rodzinie artystki.

Violetta Villas Przyjdzie na to czas Opole 1964

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Violetta Villas - tak wyglądała w młodości. Miała przepiękny głos i wspaniałe włosy - zobacz zdjęcia - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto