Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu oszukali starsze małżeństwo. Tym razem metodą "na córkę i policjanta"

Szymon Cieślak
Telefon zadzwonił, głos w słuchawce podał się za ich córkę. Powiedziała, że zięć spowodował wypadek i szybko potrzebuje pieniędzy...

Mało tego! Oszustka, aby starsze małżeństwo utwierdzić w przekonaniu, że mówi prawdę, powiedziała, że za chwilę zadzwoni policjant. Po zakończeniu rozmowy telefon znów zadzwonił.
- Osoba podająca się za policjanta powiadomiła seniorów, że wypadek miał miejsce. Wówczas małżeństwo zgodziło się przekazać gotówkę osobie, która przyjedzie do mieszkania. Podali jej również przez telefon swój dokładny adres zamieszkania. Dalej sytuacja potoczyła się w ten sposób, że seniorzy przekazali osobie, która zjawiła się pod domem pokaźną kwotę pieniędzy - opowiada o przebiegu zdarzenia asp. sztab. Izabella Drobniecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Sprawa wydała się, ponieważ jeszcze tego samego dnia w odwiedziny do oszukanego małżeństwa przyszedł jeden z członków rodziny. Opowiedzieli mu o telefonie i przekazaniu gotówki. Wtedy wyszło na jaw, że historia z wypadkiem jest zmyślona i doszło do oszustwa.

Rady kujawskich policjantów, które pomogą nie dać się okraść przebiegłym oszustom:

Uważaj na oszusta podającego się za wnuczka, a nawet policjanta !

Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Pojawiła się też metoda tzw. kradzieży „na policjanta”.

Oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy.

Pamiętaj!

1. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.

2. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują.

3. Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

4. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję
nr telefonu alarmowego 997 i 112 !

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto