Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu oszukano kobietę metodą na wnuczka

(szym)
archiwum
Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Po telefonie od "wnuczka", 84-letnia kobieta przekazała pieniądze. Sprawca jest poszukiwany.

- Wczoraj (27.11) do 84-letniej inowrocławianki zadzwonił telefon. Mężczyzna podał się za jej wnuczka i powiedział, że doszło do wypadku, w którym brał udział. Chcąc uniknąć kary wiezienia, musi dokonać wpłaty gotówki w ramach grzywny. Kobieta niestety uwierzyła w tą historyjkę i nieznanej kobiecie, która przyszła do jej domu, przekazała pieniądze - informuje asp. sztab. Izabella Drobniecka, oficer prasowy KPP w Inowrocławiu.

Apel policji:

Rozmawiajmy z rodzicami, babciami, starszymi osobami, szczególnie takimi, które mieszkają same. Warto ustalić z nimi system powiadamiania, by po takich telefonach jak powyższy przykład, same dzwoniły do kogoś z rodziny. W taki sposób można szybko zweryfikować tożsamość rozmówcy, który kontaktował się z seniorem. Zapobiegnie to przestępstwu i utracie pieniędzy.

Jak działają sprawcy!

Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona. Metoda „na policjanta” przejawia się w ten sposób, że oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy. To wszystko jest oczywiście fikcją, aby zwieść seniora.

Pamiętaj!

1. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.
2. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują.
3. Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
4. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję
nr telefonu alarmowego 997 i 112!

Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności!


od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto