Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu radni będą dyskutować o pomocy rodzinie i przeciwdziałaniu przemocy

Szymon Cieślak
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu. Urząd Miasta Inowrocławia
Na sesji rady miejskiej w najbliższy poniedziałek radni będą zajmowali się programami wspierania rodziny oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Program Wspierania Rodziny na lata 2016-2019 uwzględnia lokalne uwarunkowania i nakreśla kierunki działań w trzyletniej perspektywie. Jego celem jest tworzenie i doskonalenie systemu wspierania rodzin mających trudności w samodzielnym wypełnianiu funkcji wobec dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z opieką, wychowaniem i ich ochroną przed następstwami ewentualnych kryzysów zaznacza Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Celami tego programu są m.in. wsparcie rodzin poprzez podnoszenie umiejętności opiekuńczo - wychowawczych, eliminacja czynników wywołujących sytuacje kryzysowe, ograniczenie umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych, a tym, które zostały już umieszczone w rodzinach zastępczych - tworzenie warunków umożliwiających powrót do rodzin biologicznych.

Czytaj także: Jakim cudem do Inowrocławia trafił pan Leonidas z Hollywood?

Radni zajmą się także uchwaleniem Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020.

- Powinniśmy mieć świadomość, że nie poznamy rzeczywistej liczby osób jej doświadczających oraz stosujących ją. Osoby, które decydują się powiedzieć o swoim problemie drugiemu człowiekowi, jak same mówią "nie mogły już dłużej wytrzymać". Zgłaszają się, żeby coś zmienić, ze strachu o siebie, z lęku o swoje dzieci - dodaje prezydent.

Koordynatorem obydwu programów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W pierwszym kwartale każdego roku jego dyrektor, Jadwiga Kalinowska, będzie przedstawiała radnym sprawozdanie z jego realizacji.

Czytaj także: Woda Żywioł Żywiec Zdrój - służby ostrzegają, że może być zatruta!

Jak miasto wspiera rodziny? Przeczytaj:

Miasto wspiera ubogie rodziny w sposób bardzo konkretny. Choćby dzieci uczestniczą w akcji dożywiania w szkołach. W ubiegłym roku bezpłatne posiłki otrzymywało 693 uczniów. Rozmaite wsparcie na dożywianie obejmowało w sumie w Inowrocławiu ponad 5 tys. osób.

Pomocne są też świetlice socjoterapeutyczne zlokalizowane w pięciu punktach miasta, które służą wsparciem dla dzieci ze szkół podstawowych, którymi nie mogą lub nie umieją opiekować się rodzice. W takich świetlicach, będących swego rodzaju azylami bezpieczeństwa dla dzieci, odrabiają one z opiekunami prace domowe, mogą zjeść obiad lub kolację, skorzystać z komputera czy brać udział z zajęciach specjalistycznych.

W ubiegłym roku pomocą materialną objętych było w Inowrocławiu 3625 osób, z tego 1622 korzysta z tego wsparcia od wielu lat. Zasiłki rodzinne i dodatki w 2015 r. otrzymywało 2169 rodzin. Z dodatków mieszkaniowych skorzystało rok temu 2652, a z dodatków energetycznych 859 rodzin.

- Pomoc materialna dla rodzin wychowujących dzieci jest niezbędna, aby wesprzeć je
w realizowaniu funkcji ekonomicznej, nie stanowi jednak w wielu sytuacjach zabezpieczenia
przed ryzykiem wystąpienia kryzysu w rodzinie, zaburzeniami wykonywania jej w pełnieniu
pozostałych ról społecznych, w tym przede wszystkim opiekuńczo-wychowawczej wobec
dzieci czytamy w liczącym blisko 30 stron dokumencie.

Uznając wagę prawidłowego funkcjonowania rodziny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez Zespół ds. Rodziny i Interwencji Socjalnych oraz konsultantów: prawnika, psychologa, pedagoga, a także pracowników socjalnych terenowych oraz asystentów rodziny podejmował kompleksowe działania na rzecz osób i rodzin o szczególnie trudnych i złożonych sytuacjach życiowych.

W 2015 r. przeprowadzono 376 postępowań, z których 66 miało charakter interwencyjny. Pracownicy socjalni terenowi prowadzili samodzielną pracę socjalną wobec
kolejnych 737 środowisk rodzinnych niewymagającą pracy zespołowej.

Czytaj także: Tomasza Trzeszczyńskiego usłyszymy w "The Voice of Poland"

Zapobieganie przemocy:

W 2015 r. 156 ofiar przemocy wymagało wsparcia w niematerialnych formach udzielonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu. Niekiedy trzeba było radykalnych działań. Tylko w ubiegłym roku konieczne było w dwóch przypadkach natychmiastowe ich zabranie z domów, natomiast kolejnymi 8 musiał zająć się sąd.
W 2015 r. w Inowrocławiu założono 295 tzw. Niebieskich Kart, które są dokumentami opisującymi przemoc w rodzinie. Następuje ich systematyczny wzrost, co świadczy o tym, że coraz częściej uprawnieni do ich wszczynania i ofiary przemocy domowej podejmują próbę walki z tym zjawiskiem.

Pogoda na dzień (23.09.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN METEO ACTIVE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto