Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu uczcili Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą

Szymon Cieślak
Nadesłane
Na gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Inowrocławiu, czyli popularnym Kasprowiczu niedawno zawisła tablica upamiętniająca zespół szpitalny Świętego Ducha prowadzony przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.

Tablica, która niedawno zawisła na ZSO w Inowrocławiu to efekt projektu edukacyjnego autorstwa byłych uczniów ZSO Gimnazjum Dwujęzycznego: Huberta Jankowskiego, Jakuba Kędzierskiego, Dominika Trawińskiego, Szymona Walczaka i Michała Zielińskiego, których opiekunem był mgr Adam Kopeć.

- Celem projektu było przywrócenie w powszechnej świadomości inowrocławian wiedzy o roli, jaką w dziejach miasta odegrali członkowie tego rycerskiego zakonu. Uczniowie zebrali rozrzucone dotąd po różnych publikacjach informacje, skonfrontowali je z informacjami uzyskanymi od archeologa z inowrocławskiego muzeum Marcina Woźniaka oraz od Edmunda Mikołajczaka znanego inowrocławskiego regionalisty, a następnie dokonali ich całościowej syntezy - informuje szkoła. - Efekty pracy gimnazjalistów zostały zaprezentowane podczas corocznej wewnątrzszkolnej Gali Projektów Gimnazjalnych, a obecnie może się z nimi zapoznać, oczywiście w wersji skróconej, każdy mijający szkołę przechodzień lub turysta.

Czytaj także: Byli tutaj Franciszkanie, ale też bracia gwiazdowi

Napis na wspomnianej tablicy ufundowanej przez społeczność uczniowską Gimnazjum i Liceum Jana Kasprowicza:

"W latach od ok. 1265 do 1592, na terenie ograniczonym dzisiaj ulicami 3 Maja, Toruńską, Najświętszej Marii Panny i Świętego Ducha tuż za murami miasta i fosą, na wschód od bramy toruńskiej mieściły się zabudowania zespołu szpitalnego Świętego Ducha prowadzonego przez rycerski Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.

Zespół ufundował książę kujawski Kazimierz I, a w jego skład wchodził dom zakonny wraz ze szpitalem, kościół Świętego Ducha oraz przykościelny cmentarz.

Szpital pełnił rolę przytułku dla starych, schorowanych i ubogich mieszkańców miasta. Zgodnie z ówczesnymi standardami, zakonnicy nie sprawowali opieki medycznej nad swoimi podopiecznymi prócz niezbędnego minimum.

W roku 1592 szpital przeszedł pod opiekę kolegium wikariuszy diecezji włocławskiej, a następnie w roku 1853 pod zarząd inowrocławskiego starostwa.

Zabudowania kompleksu zakonnego kilkakrotnie ulegały zniszczeniu w pożarach i zostawały odbudowywane. Ostatecznie budynki wyburzono w 1869 roku."

Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą w Inowrocławiu działał przez ponad 300 lat. Zakonnicy prowadzili zespół szpitalny Świętego Ducha. To właśnie od niego pochodzi współczesna ulica Św. Ducha.

Czytaj także: ... aby było bezpieczniej!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto