Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu zebrał się miejski sztab kryzysowy, bo rakieta zabiła na terenie Polski dwie osoby

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
W Inowrocławiu zebrał się miejski sztab kryzysowy pod kierownictwem prezydenta Ryszarda Brejzy. To efekt tragicznego wydarzenia w Przewodowie w pobliżu granicy Polski z Ukrainą
W Inowrocławiu zebrał się miejski sztab kryzysowy pod kierownictwem prezydenta Ryszarda Brejzy. To efekt tragicznego wydarzenia w Przewodowie w pobliżu granicy Polski z Ukrainą UM Inowrocławia
- Mimo tragedii przy granicy z Ukrainą, nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców Inowrocławia - uspokaja Adriana Szymanowska, rzecznik prezydenta miasta.

Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

We wtorek, 15 listopada Rosja prowadziła zmasowany atak przeciwko Ukrainie, w trakcie którego ostrzeliwano tereny w pobliżu granicy z Polską. Na terenie naszego kraju, w miejscowości Przewodowo w powiecie hrubieszowskim, eksplodowała rakieta. Zginęły dwie osoby. Jak stwierdził Prezydent RP Andrzej Duda, nic nie wskazuje jednak na to, aby był to atak na terytorium Polski. Na terenie gminy Dołhobyczów, w skład której wchodzi Przewodowo ogłoszono żałobę.

W związku z sytuacją na wschodzie Polski, w inowrocławskim ratuszu odbyło się w środę, 16 listopada, spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego. Jak podkreślono, działa system komunikacji służb, instytucji i spółek podległych prezydentowi Inowrocławia w zakresie infrastruktury krytycznej.

- Mamy uruchomione i sprawdzone kanały komunikacji 24 godziny na dobę, tak na wszelki wypadek. Jako samorządowcy nie jesteśmy żołnierzami, nie mamy broni. Nie jesteśmy częścią administracji rządowej, nie mamy prawa do budowy i utrzymywania schronów. Natomiast Państwowa Straż Pożarna tworzy bazę miejsc potencjalnego schronienia - informuje prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Miasto współpracuje z różnymi jednostkami, m. in. w zakresie tworzenia bazy miejsc, w których, w sytuacjach krytycznych, mogliby schronić się mieszkańcy.

- Ze wstępnych informacji wynika, że prawie 500 takich lokalizacji znajduje się na terenie Inowrocławia - dodaje Adriana Szymanowska. - Ze wstępnych informacji wynika, że prawie 500 takich lokalizacji znajduje się na terenie Inowrocławia - dodaje Adriana Szymanowska.

Wśród obiektów są budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, na przykład oświatowe, sportowe, kulturalne, w których piwnice spełniają odpowiednie normy w zakresie wytrzymałości stropów.

Jak informuje ratusz, po zakończeniu prac weryfikacyjnych, zostanie uruchomiona specjalna aplikacja o zasięgu ogólnopolskim, która będzie wskazywała mieszkańcom miejsca potencjalnego schronienia.

Władze Inowrocławia zapewniają też, że wszystkie zadania w zakresie bezpieczeństwa, za które odpowiedzialność ponosi samorząd miejski, są realizowane na bieżąco, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potencjalne zagrożenia.

- Jesteśmy natomiast w pełni odpowiedzialni za dostarczanie wody, ciepła do budynków wielorodzinnych, utrzymanie ulic, odbiór i zagospodarowanie odpadów, transport zbiorowy, budynki szkolne i sportowe. W każdej sytuacji kryzysowej musimy zachować szczególną dbałość o ten majątek i zadania - zapewnia prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto