Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiatach inowrocławskim, mogileńskim i żnińskim odbędą się krwiodawcze akcje, bo w szpitalach brakuje krwi

SZCZ
Od 11 lipca w powiatach inowrocławskim, mogileńskim i żnińskim  prowadzone będą wyjazdowe akcje poboru krwi
Od 11 lipca w powiatach inowrocławskim, mogileńskim i żnińskim prowadzone będą wyjazdowe akcje poboru krwi Nadesłane
Lato, to czas, gdy bardzo szybko kurczą się w szpitalach zapasy krwi. To również okres, gdy duża grupa dawców przebywa na urlopach.

Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Tymczasem zapotrzebowanie na ten najbardziej wartościowy lek szybko rośnie. Przybywa bowiem ofiar wypadków komunikacyjnych. Poza tym krew jest potrzebna dla osób, oczekujących na planowane zabiegi w szpitalach. Obliczono, że na najprostszą operację potrzeba około trzech jednostek krwi, czyli około 1350 ml.

O tym, że wielu honorowych krwiodawców w naszym regionie, jak m.in. Mateusz Superczyński czy Leszek Stanisławski ze żnińskiego klubu im. Andrzeja Hoffmanna (za oddanie ponad 20 litrów krwi niedawno zostali wyróżnieni odznaką „Zasłużony Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, przyznaną przez ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego), decyduje się na szlachetny gest świadczy również fakt, że w 2022 r. mieszkańcy Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego oddali 7515 jednostek krwi i jej składników.

- Tak dobry rezultat zawdzięczamy przede wszystkim dużej ofiarności naszych honorowych dawców, którzy - mimo pandemii - często decydowali się na przetoczenie życiodajnej tkanki - podkreśla Aniela Zabłocka, kierowniczka Oddziału Terenowego RCKiK w Inowrocławiu.[/cyt]

Latem jednak rezerwy krwi nie są pełne. 9 lipca w RCKiK w Bydgoszczy zapotrzebowanie było na wszystkie osiem jej grup. Zresztą w tym okresie możliwości poboru krwi od stałych dawców są utrudnione. Większość korzysta bowiem z urlopu i wakacji.

Ograniczone możliwości pobierania krwi od stałych dawców, stwarzają konieczność dotarcia do nowych krwiodawców. Dlatego RCKiK w Bydgoszczy stawia na promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Po raz ósmy zorganizowano turniej gmin pn. „Czerwony szlak życia”, dedykowany gminom (do 15 tys. mieszkańców), które od 1 czerwca do 30 września zorganizują co najmniej jedną akcję zbiórki krwi. Zwycięzcą zostanie ta gmina, której mieszkańcy oddadzą największą ilość krwi w przeliczeniu na mieszkańca. Przypomnijmy, że w poprzednich latach laureatami zostały m.in. gminy Janikowo i Gniewkowo.

W tym miesiącu w naszym regionie zaplanowano jedenaście wyjazdowych akcji poboru krwi. Najbliższe odbędą się w Pakości (11 bm., w godz. 12-17), Kruszwicy (12 bm., w godz. 9-13), Dąbrowie Biskupiej (16 bm., w godz.10-14), Inowrocławiu (18 bm., w godz.12-16, krwiobus stanie przy ul. Królowej Jadwigi 47), Mogilnie (19 bm., w godz.12-17), Gniewkowie (25 bm., w godz. 12-17), Janikowie (28 bm., w godz. 8-12) i Janowcu Wlkp. (29 bm., w godz. 9-12). Życiodajną tkankę można również oddać w inowrocławskim szpitalu, w siedzibie OT RCKiK - w poniedziałki, w godz. 7.30-17 oraz w czwartki i piątki, w godz.7.30-11. Krew przetacza się od osób zdrowych i dorosłych w wieku od 18. do 65. roku życia, posiadających dowód osobisty lub prawo jazdy i nr PESEL.

Jednorazowe oddanie 450 ml krwi jest całkowicie bezpieczne. Poza tym niewielki jej ubytek, spośród 4-6 litrów krwi, płynących w układzie dorosłego człowieka, jest uzupełniany przez ekwiwalent kaloryczny, składający się z dziewięciu czekolad różnych smaków. Ponadto pracującemu dawcy przysługują dwa dni wolne od pracy - w dniu pobrania krwiu oraz w dniu następnym, a także ulga podatkowa podczas rocznego rozliczenia z fiskusem w wysokości 130 zł za litr krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto