Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie o Marii Sokołowskiej

Renata Napierkowska
Zenon Lewicki
Zmarła Maria Sokołowska - pierwsza przewodnicząca Rady Miejskiej Inowrocławia po 1989 roku. Zawodowo była związana ze Szpitalem Miejskim, działała też w Solidarności.

Maria Sokołowska została radną miejską w wyborach samorządowych w 1990 roku. Powierzono jej wówczas funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej Inowrocławia.

- W Solidarności Maria Sokołowska działała od początku lat 80. Wtedy nie znałem jej zbyt dobrze, bo ja działałem w strukturach oświatowych, a ona w ZOZ-ie. Bliżej poznałem ją w 1989 roku, kiedy zawiązało się Porozumienie Obywatelskie przed wyborami do Sejmu. Mieliśmy wtedy wyłonić kandydatów do wyborów parlamentarnych. Uzgodniliśmy wówczas, że naszym reprezentantem będzie Roman Bartoszcze.

Wybory do Sejmu zakończyły się sukcesem Solidarności. Zapamiętałem Marię Sokołowską, jako osobę zawsze uśmiechniętą, opanowaną, nie dającą się ponosić emocjom, których w tamtym czasie nie brakowało. Krótko potem, po roku 1990 przed wyborami samorządowymi Solidarność w Inowrocławiu podzieliła się na dwa obozy: Porozumienie Obywatelskie i Komitet Obywatelski. Oboje z Marią Sokołowską znaleźliśmy się w tym pierwszym ugrupowaniu. Problemy zdrowotne spowodowały, że wycofałem się ze startu w wyborach. Maria Sokołowska weszła do rady. Mieliśmy wówczas 19 radnych i jej właśnie powierzono funkcję przewodniczącej. Najwięcej głosów zdobył Henryk Łada, jednak prezydentem miasta został Maciej Głuszkowski, bo w Solidarności zapanował rozłam. Maria Sokołowska jednak bardzo dobrze radziła sobie w roli przewodniczącej - wspomina historyk, regionalista Edmund Mikołajczak.

Po pierwszej kadencji Maria Sokołowska wycofała się z polityki i dalej poświęcała się pracy w szpitalu. Zmarła 16 czerwca. Została pochowana na cmentarzu przy ulicy Marulewskiej.

Warto wiedzieć: Maria Sokołowska w 1966 r. rozpoczęła pracę jako pomoc laboratoryjna w Szpitalu Miejskim w Inowrocławiu, a później w Miejskiej Przychodni Obwodowej. W 1967 r. podjęła naukę w Państwowej Szkole Medycznej Techników Analityków w Poznaniu. Dyplom analityka medycznego otrzymała w 1969 r. Od 1 kwietnia 1970 r. pracowała w Szpitalu Miejskim w Inowrocławiu - w 1988 r. objęła stanowisko p. o. kierownika zespołu techników medycznych. W dniach 30 września i 1 października 1980 r. uczestniczyła w strajku białego personelu w Inowrocławiu, następnie została członkiem władz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Opieki Zdrowotnej.

W październiku 1980 r. została wybrana w skład zespołu ds. postulatów i występujących nieprawidłowości, który został utworzony przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego brała udział w spotkaniach opozycji oraz pomocy osobom represjonowanym przez władze komunistyczne. Do aktywnej działalności związkowej wróciła w 1989 r. Uczestniczyła w powołaniu tymczasowego komitetu „Solidarności” w inowrocławskim szpitalu i została wybrana przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Opieki Zdrowotnej. W 2004 r. przeszła na emeryturę.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto