Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023. Będzie kolejna kwesta przy inowrocławskich cmentarzach - na odnowę nagrobka Kazimierza Ziętowskiego

(AJB)
1 listopada 2023 r. przed inowrocławskimi cmentarzami znów pojawią się kwestarze z puszkami. Zbiórkę datków na odnowę nagrobka Kazimierza Ziętowskiego organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia
1 listopada 2023 r. przed inowrocławskimi cmentarzami znów pojawią się kwestarze z puszkami. Zbiórkę datków na odnowę nagrobka Kazimierza Ziętowskiego organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia Dominik Fijałkowski
Podczas tegorocznej (2023 r.) kwesty przy inowrocławskim cmentarzach będą zbierane pieniądze na odnowę nagrobka Kazimierza Ziętowskiego - społecznika, zasłużonego dla polskości ruchu polonijnego w Niemczech, przez wiele lat związanego w Inowrocławiem.

Już po raz siódmy Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia urządza publiczną kwestę na renowację nagrobków zasłużonych mieszkańców.

Odbędzie się ona 1 listopada 2023 r. na miejscowych cmentarzach, z przeznaczeniem na odnowę, znajdującego się na nekropolii przy ul. Marcinkowskiego, nagrobka Kazimierza Ziętowskiego ( 1877-1954) - społecznika, zasłużonego dla polskości ruchu polonijnego w Niemczech, od 1922r. dyrektora, z czasem właściciela Drukarni Kujawskiej i Wydawnictwa „Dziennik Kujawski” w Inowrocławiu.

Kazimierz Ziętowski pochodził z Bogusławia w powiecie pleszewskim (dziś woj.wielkopolskie). Z zawodu rzemieślnik - metalowiec, od 1896r. przebywał w Berlinie, gdzie związał się z polską gazetą „Dziennik Berliński”, potem redagował miesięcznik „Polak na Obczyźnie” i stał się działaczem różnych organizacji i towarzystw polonijnych, za co w 1919r. był więziony. W 1921r. został współzałożycielem i prezesem Komitetu Narodowego Polaków na Obczyźnie, z którego rok później powstał zasłużony Związek Polaków w Niemczech.

W 1922 r. Kazimierz Ziętowski związał się z Inowrocławiem. Jego wydawnictwo, zatrudniające około 40 pracowników, szybko unowocześniło park maszynowy (kolejne linotypy i maszyna rotacyjna), a wraz z „ Dziennikiem Kujawskim” ukazywały się poczytne dodatki: „Piast”, „Rolnik Kujawski”, „Praktyczna Kujawianka”, „Życie Towarzystw”, różne książki i broszury. On sam w latach 1932-1939 był prezesem miejscowego „Sokoła”, sekretarzował Związkowi Stowarzyszeń Polskich oraz komitetowi budowy pomnika Jana Kasprowicza. Podczas niemieckiej okupacji był więziony w Berlinie oraz obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Po wojnie przez 5 lat kierował swoją upaństwowioną drukarnią. Potem pracował w centralnym zarządzie poligrafii w Warszawie, gdzie 21 stycznia.1954 roku zmarł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto