Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się w daleką podróż? Warto wcześniej pójść do lekarza

Redakcja MM
Redakcja MM
Jesienią i zimą wielu mieszkańców naszego regionu podróżuje do ...
Jesienią i zimą wielu mieszkańców naszego regionu podróżuje do ... Sebastian Wołosz
Jesienią i zimą wielu mieszkańców naszego regionu podróżuje do Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Zapominają jednak o szczepieniach i odpowiednim ubezpieczeniu, a to może później drogo kosztować.

Paulina Targaszewska
[email protected]

- Jesienią i zimą zoraz więcej osób myśli o podróżach w te rejony świata gdzie teraz jest ciepło - mówi Bożena Bryniarska, która przyjmuje turystów w poradni medycyny podróży w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Szczecinie. - Wybierają Amerykę Południową i Środkową, Afrykę, Indie, Tajlandię czy Sri Lankę. Wakacje w tropiku to wspaniałe wrażenia i spotkania z odmienną kulturą, ale też niebezpieczeństwa. W egzotycznych rejonach świata narażeni jesteśmy na choroby tropikalne oraz drobnoustroje związane z niskim poziomem warunków sanitarnych.

Co warto wiedzieć?

**W poradni medycyny podróży zdobędziemy przed wyjazdem bardzo cenną wiedzę. Dowiemy się m.in. tego, że do krajów afrykańskich nie wjedziemy bez ważnego szczepienia przeciw żółtej febrze.

Na Kubie nie możemy chodzić boso po dzikich plażach, bo są na nich pasożyty, które przedostają się do naszego organizmu przez skórę. W tropikach zwykłe plastry mogą wywołać u nas alergię.

Ubezpieczenie wykupione w Polsce może nie być honorowane na Sri Lance, a leki przeciwmalaryczne trzeba brać także po powrocie z podróży.

Takich informacji nie zdobędziemy w biurze podróży, a właśnie w przychodni. Niestety wielu turystów zapomina, aby przed jesiennymi czy zimowymi wakacjami odwiedzić specjalistę. Większości problemów zdrowotnych w podróży możemy zapobiec. Trzeba jednak wiedzieć jakich zasad przestrzegać, jakich leków używać, jak bronić się przed komarami, jakie wykupić ubezpieczenie i jakie szczepienia wykonać przed wyjazdem.

- Do poradni należy zgłosić się około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem - mówi Bożena Bryniarska. - Taki okres pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz wygodne dla turysty przeprowadzenie szczepień. Żeby szczepionka zaczęła działać, trzeba ją bowiem wystarczająco wcześnie wykonać. Niektóre szczepienia składają się z kilku cyklów. Te najczęściej wykonywane przed wyjazdem w tropiki to szczepienie przeciw żółtej febrze (obowiązkowe w krajach środkowo afrykańskich), meningokokom (obowiązkowe w Arabii Saudyjskiej), WZW typu A, WZW typu B, cholerze, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu czy krztuścowi. Średnio pakiet potrzebnych przed wyjazdem w tropiki szczepień to wydatek rzędu 500 zł. Jeżeli część szczepień mieliśmy wykonanych wcześniej, będzie taniej. Niektórzy unikają szczepień chcąc zaoszczędzić. Nie wiedzą, że jeśli po przyjeździe do danego kraju nie zostaną do niego wpuszczeni bez szczepienia, będą musieli płacić za okres kwarantanny i wykonanie szczepienia na miejscu - a za granicą koszt szczepienia jest dużo większy niż w naszym kraju.

Jak przewozić leki w podróży?

W samolocie należy spakować apteczkę do bagażu podręcznego aby uniknąć utraty leków na wypadek zgubienia bądź opóźnienia w dostarczeniu bagażu głównego. Weź ze sobą ulotki leków i pisemne zalecenia odnośnie ich stosowania. Jeśli zabieramy w podróż dużą ilość leków, poprośmy lekarza o zaświadczenie potwierdzające

konieczność ich zażywania w czasie podróży. Taki dokument przetłumaczony na język z rozumiały w rejonie docelowym, ułatwi kontrolę graniczną.

Podróż lotnicza

Zdrowi pasażerowie zwykle dobrze tolerują warunki i ciśnienie powietrza w kabinie samolotu. Turyści obciążeni chorobami serca, naczyń, układu oddechowego oraz krwi, osoby po niedawno przeprowadzonych zabiegach operacyjnych oraz podróżujące kobiety w ciąży przed planowaną podróżą lotniczą powinny skonsultować się z lekarzem.

Podróże samolotem uważa się za bezpieczne dla dzieci z wyjątkiem noworodków w pierwszym tygodniu życia. Długie przeloty połączone z unieruchomieniem pasażera sprzyjają tworzeniu się zakrzepów w żyłach kończyn dolnych. Na tego typu problemy szczególnie narażeni są podróżni w starszym wieku, osoby po niedawno przebytej operacji, turyści z chorobą nowotworową, zakrzepicą oraz kobiety w ciąży i te, które stosują doustne środki antykoncepcyjne.

Problemy zdrowotne w podróży

- Biegunka podróżnych - powszechny problem podczas wycieczek do krajów o niskim standardzie higienicznym. Zapobiec biegunce można poprzez stosowanie zasad higieny oraz bezpiecznego żywienia w podróży (nie pijemy drinków z lodem, nie pijemy wody z kranu, etc.)

- Cholera - choroba pasożytnicza przenoszona przez komary w tropikach. Zapobieganie polega na unikaniu ukłuć tych owadów (używanie odpowiednich kosmetyków odstraszających, moskitiery) i stosowaniu profilaktycznych leków przeciw tej chorobie

- Denga - najczęstsza choroba wirusowa przenoszona przez komary w rejonach tropikalnych. Objawia się gorączką, bólami głowy i stawów. Zapobieganie tej chorobie polega na ochronie przed owadami w podróży

- Wirusowe zapalenie wątroby typu A - zwane żółtaczką pokarmową. Narażeni na nią są turyści, którzy nie przestrzegają zasad higieny, jednak zakażenia zdarzają się także wśród gości luksusowych hoteli. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest szczepienie przed wyjazdem.

- Dur brzuszny - to choroba bakteryjna przenoszona przez zakażoną wodę i inne napoje oraz posiłki przygotowane w złych warunkach sanitarnych. Najczęstsze ryzyko zachorowania dotyczy podróży do Indii i państw okolicznych, Afryki oraz niektórych państw Ameryki Południowej. Zapobieganie tej chorobie polega na szczepieniu ochronnym przed podróżą oraz stosowania zasad bezpiecznego żywienia.

Szczepienia

Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Wymagane przy wyjeździe do części krajów w tropiku, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. medyczny paszport podróżnika). Niektóre kraje wymagają od podróżnych także innych szczepień, na podstawie własnego prawa wizowego czego przykładem jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym, obowiązkowe dla udających się m.in. do Arabii Saudyjskiej. Najważniejsze szczepienia obowiązkowe i zalecane dla osób podróżujących to szczepionki przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, WZW typu A, WZW typu B, żółtej febrze, wściekliźnie, zakażeniom meningokokowym, cholerze i kleszczowemu zapaleniu mózgu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto