MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Kierowca może wyprzedzać z prawej strony na jezdniach kierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu.
Kierowca może wyprzedzać z prawej strony na jezdniach kierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Renault
Wyprzedzanie to jeden z trudniejszych manewrów. Wyprzedzanie z prawej strony jest nietypowe, gdyż zazwyczaj wyprzedzamy z lewej. Dopuszczalne jest tylko w określonych przypadkach.

Zgodnie z art. 2 pkt 28 Prawa o ruchu drogowym, wyprzedzanie jest definiowane jako przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Jak wskazuje art. 24 ust. 1 przy wykonywaniu takiego manewru kierujący pojazdem jest obowiązany upewnić się w szczególności czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu.

Oprócz tego kierujący, przygotowując się do wykonania manewru, powinien upewnić się, czy jadący za nim nie rozpoczął już wyprzedzania. Kierowca musi mieć także pewność, że wyprzedzania nie rozpoczął pojazd przed nim. Przy wyprzedzaniu uczestnik ruchu jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Należy również zachować  bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

Wyprzedzanie z prawej strony

Można wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Dla przypomnienia pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. Należy mieć na uwadze, że tam, gdzie pasy nie są wyznaczone, wyprzedzać z prawej strony nie wolno.

Kierowca może wyprzedzać z prawej strony na jezdniach kierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Dotyczy to zarówno tradycyjnej jezdni jednokierunkowej, jak i drogi dwujezdniowej, złożonej z dwóch jezdni jednokierunkowych, każdej dla przeciwnego kierunku ruchu. W tej kategorii znajdziemy m.in. autostrady, które zgodnie z definicją są drogami dwujezdniowymi, odcinki dróg ekspresowych, gdzie mamy do czynienia z dwoma rozdzielonymi jezdniami oraz inne drogi, gdzie jezdnie są rozdzielone. W tych przypadkach nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Wyprzedanie z prawej strony jest również dozwolone na jezdni dwukierunkowej, ale pod pewnymi warunkami. Na obszarze zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej dwa wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku.

Poza obszarem zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej trzy wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku.

Wyprzedzać nie wolno:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Zatem  na rondzie, czyli skrzyżowaniu o ruchu okrężnym można wyprzedzać z prawej strony, o ile na obwiedni są wyznaczone pasy ruchu.

Bezpieczne wyprzedzanie - jak je przeprowadzić?

  • Przed rozpoczęciem wyprzedzania zredukujmy bieg, włączmy kierunkowskaz, jeszcze raz upewnijmy się, czy możemy wyprzedzać  i dopiero wtedy rozpoczynajmy manewr.
  • Manewr wyprzedzania powinien trwać jak najkrócej.
  • Bądźmy zdecydowani. Jeśli już zaczęliśmy wyprzedzać, to dokończmy ten manewr. Chyba, że zaistniały nowe okoliczności, uniemożliwiające jego wykonanie - np. na drodze z przeciwka pojawił się inny pojazd, pieszy czy rowerzysta.
  • Całą naszą uwagę skupiamy na obserwowaniu tego co dzieje się przed nami.
  • Pamiętajmy, aby wyprzedzany pojazd objechać w odległości uniemożliwiającej zahaczenie o niego.
  • Jeśli wyprzedziliśmy już wolniejszego od nas, pamiętajmy aby na swój pas ruchu nie zjeżdżać zbyt wcześnie, inaczej zajedziemy drogę kierowcy, którego właśnie wyprzedziliśmy.
  • Zjechanie z powrotem na nasz pas, sygnalizujemy prawym kierunkowskazem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone? - Motofakty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto