Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Ożywiamy obrazy". Na parkanie muzeum w Inowrocławiu prezentowane są fotomontaże dotyczące legend kujawskich. Video i zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Już po raz trzeci z inicjatywy Muzeum im. Jana Kasprowicza i Młodzieżowego Domu Kultury w Inowrocławiu zorganizowana została wystawa plenerowa "Ożywiamy obrazy". Tym razem na muzealnym parkanie pojawiły się fotomontaże dotyczące baśni i legend kujawskich
Już po raz trzeci z inicjatywy Muzeum im. Jana Kasprowicza i Młodzieżowego Domu Kultury w Inowrocławiu zorganizowana została wystawa plenerowa "Ożywiamy obrazy". Tym razem na muzealnym parkanie pojawiły się fotomontaże dotyczące baśni i legend kujawskich Dominik Fijałkowski
Muzeum im. Jana Kasprowicza i Młodzieżowy Dom Kultury w Inowrocławiu kontynuują cieszący się zainteresowaniem fotograficzny cykl „Ożywiamy obrazy”. Tym razem na muzealnym parkanie zawisły zdjęcia z bohaterami kujawskich legend i baśni.

“Ożywianie obrazów” w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Baśnie i legendy kujawskie

od 16 lat

- Po raz trzeci otworzyliśmy wystawę pod tytułem „Ożywiamy obrazy”. Dwie minione edycje dotyczyły ożywiania obrazów, które wiszą w galerii naszego muzeum oraz najbardziej znamienitych postaci z dziejów powiatu inowrocławskiego - informuje Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Powiat inowrocławski może pochwalić się wieloma kujawskimi legendami i baśniami

Wyboru legend i baśni, które wykorzystano przy tworzeniu wystawy dokonali pracownicy inowrocławskiego muzeum. Sugerowali się tym, by miejsce ich akcji dotyczyło terenu dzisiejszego powiatu inowrocławskiego.

- Nasz powiat ma bardzo bogaty dorobek kulturalny, a jednym z jego elementów są osadzone w naszym regionie legendy i baśnie - zauważa starosta Wiesława Pawłowska.

Zaś dyrektor Marcin Woźniak dodaje: - Zaprezentowane legendy i baśnie, to wyszperane historie w dziełach Kolberga czy Jana Kasprowicza. Te najbardziej znane, to na przykład „O Popielu i myszach”. Jest też i taka, którą znamy z baśni braci Grimm. Podobną opowiadano tutaj, na Kujawach. To baśń „O kijaszku i zaczarowanym obrusiku„, czyli to, co bracia Grimm opisali jako „Stoliczku, nakryj się„. Wśród zaprezentowanych baśni jest też i ta „O Rzepisze„, czy „O śpiącym wojsku w Mątwach”. Ogółem „ożywiliśmy” 10 baśni i legend.

Dyrektor zwraca też uwagę, że każdej z prezentowanych baśni lub legend odpowiada fotografia, a właściwie fotomontaż, obok którego znajduje się streszczenie przekazywanej przez kolejne pokolenia historii.

- Łączymy te dwie rzeczy, by można było lepiej poznać te nasze baśnie i legendy - komentuje Marcin Woźniak.

Wernisaż wystawy "OŻywiamy obrazy". Legendy i baśnie kujawskie

21 czerwca odbył się wernisaż wystawy. Uczestniczyła w nim ponad trzydziestka dzieciaków i młodzieży, uczestników zajęć teatralnych w Młodzieżowym Do-mu Kultury. To oni wcielili się w prezentowane na fotomontażach postaci z legend i baśni kujawskich. Wszyscy młodzi aktorzy otrzymali ufundowane przez powiat inowrocławski podarunki, które wręczył wicestarosta Tadeuszu Majewski. On także otworzył wystawę.

Wyróżniono też panie z MDK i muzeum, które pracowały przy powstaniu 3 edycji wystawy „Ożywiamy obrazy”. A są to: Anna Sopolińska, Agnieszka Tylinska-Sopolińska, Małgorzata Wojciechowska, Agnieszka Dzikiewicz, Katarzyna Mruk i Magdalena Pindel.

Wystawa prezentowana będzie na muzealnym parkanie, od strony ul. Solankowej, przez najbliższy rok.

Przy okazji warto wspomnieć, że podczas niedawnej gali nagród marszałka kujawsko-pomorskiego wyróżniono dwie pierwsze edycje cyklu „Ożywiamy obrazy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto