Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wytną drzewa przy ulicy Solankowej w Inowrocławiu

Szymon Cieślak
Urząd Miasta Inowrocławia
Przy ulicy Solankowej w Inowrocławiu zostaną wycięte drzewa. Pod topór wkrótce pójdą 43 spróchniałe drzewa. Na ich miejsce zostaną posadzone nowe rośliny, tego samego gatunku.

O wycinkę 72 drzew (głównie głogi dwuszyjkowe Paul’s Scarlet) wnioskował w 2012 roku Zarząd Dróg Powiatowych.

Wyrażono zgodę, ale pod warunkiem, że administrator drogi równolegle i natychmiast posadzi nowe drzewa o podobnych wymiarach. Starosta uznał, że prezydent nie miał prawa narzucać ani rodzaju drzew, ani też ich parametrów.

Sprawa pomiędzy urzędami toczyła się w Samorządowych Kolegium Odwoławczym, w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a także w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. NSA przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia i jednocześnie uznał, że prezydent Inowrocławia mógł określić parametry nowych drzew.

- Spór dotyczył faktu, że powiat nie zgadzał się z naszym stanowiskiem, aby w zamian posadzić kilkuletnie drzewa o obwodzie pnia 24 cm. Ostatecznie, po wszystkich perypetiach został obwód pnia na wysokości metra wynoszący 12-14 cm. Nam zależy, aby jak najszybciej odtworzono klimat tej ulicy i dlatego ważne jest, aby nasadzono większe drzewka, które od razu będą tworzyły aleję – mówi Urszula Marczewska,ogrodnik miejski.

Jednocześnie przyznaje, że to najtrudniejsza sprawa na tym stanowisku. - To trudna decyzja, ale te drzewa umierają i są realnym zagrożeniem - dodaje.

Jak zaznacza inowrocławski ratusz od początku sporu między starostwem i urzędem miasta obumarło lub zostało zniszczone przez wiatr 22 drzewa. Pozostałe 43 drzewa zostaną usunięte w najbliższych dniach.

Na ich miejsce zostaną posadzone drzewa tego samego gatunku (głóg dwuszyjkowy Paul’s Scarlet).

Mieszkańcy miasta mają głęboko zakorzeniony obraz ul. Solankowej w Inowrocławiu obsadzonej szpalerowo głogami dwuszyjkowymi Paul’s Scarlet – Urszula Marczewska, ogrodnik miejski.

- Po wnikliwej analizie zakwalifikowano drzewa do usunięcia w ramach prac porządkowych i likwidujących potencjalne zagrożenie dla ludzi i mienia oraz dla ruchu drogowego. Z uwagi na fakt, że zostanie wydane zezwolenie na usunięcie tak dużej ilości drzew z jednego pasa drogowego i nastąpi ogromna ingerencja w środowisko naturalne to w niezbędna jest kompensacja przyrodnicza i wykonanie nasadzeń następczych. Podczas prowadzonych oględzin przedstawiciele wnioskodawcy zaproponowali wykonanie nasadzeń następczych w zamian za usunięte drzewa, w pasie drogowym ul. Solankowej w ilości 1:1 drzew gat. głóg dwuszyjkowy Paul’s Scarlet o obwodach pni mierzonych na 100 cm 10-12 cm lub ewentualnie: 12-14 cm. Ostatecznie uzgodniono obwód 12-14 cm. Ulica Solankowa w Inowrocławiu została ustanowiona w latach osiemdziesiątych XIX wieku i jest ona jedną z najstarszych ulic miasta. Łączy ona ze sobą dwie główne ulice Królowej Jadwigi i Zygmunta Wilkońskiego, jak również jest reprezentacyjną drogą prowadzącą z centrum miasta do Parku Solankowego. Jest to bezsprzeczna podstawa do jej odtworzenia i nasadzenia drzew tego samego gatunku, gdyż przedmiotowa ulica przedstawia bez wątpienia cenne wartości krajobrazowe i kulturowe. Mieszkańcy miasta mają głęboko zakorzeniony obraz ul. Solankowej w Inowrocławiu obsadzonej szpalerowo głogami dwuszyjkowymi Paul’s Scarlet – ocenia Urszula Marczewska z decyzji.

Czytaj także: Jesień w podinowrocławskim lesie [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto