Latem ważne jest nawilżanie, bo cienka skóra warg jest pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej. Szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i większa podatność na uszkodzenia podczas aktywności fizycznych powoduje, iż skóra ust wymaga intensywnego i systematycznego nawilżania. Wybierając preparaty do ochrony i pielęgnacji ust, warto wykorzystywać te bazujące na naturalnych ekstraktach, na przykład z wiesiołka, jojoby, oliwy z oliwek czy miodu. Przy ustach z dolegliwościami warto poszukać preparatów zawierających na przykład ekstrat z szałwii lekarskiej, mięty czy rumianku. Naturalne składniki zawarte w poszczególnych balsamach, pomadkach czy maściach mają dobroczynny wpływ na skórę ust, nawilżając ją, wygładzając i działając przeciwzapalnie. Stosowane regularnie zapewniają ustom odpowiednią pielęgnację, ważną szczególnie latem, kiedy skóra jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Witaminy na ratunek naszym ustom
Latem problemem są spierzchnięte, suche i pękające usta. Wtedy pomocny okaże się natłuszczający preparat w postaci pomadki lub kremu.
Na kondycję naszych ust ma również wpływ codzienna dieta, która powinna być wzbogacona o produkty bogate w witaminy A,B, kwasy tłuszczowe ryb, oliwę oraz magnez i wapń. Jeśli usta potrzebują mocniejszej dawki witamin i kompleksowej odnowy, wtedy warto sięgnąć po gotowe, regeneracyjne preparaty. Obecne w składzie drożdże mają wysoką zawartością fosfolipidów, witamin z grupy B, witaminy D oraz siarki, wpływając na metabolizm komórkowy. Witamina E poprawia stan powierzchni skóry, a witamina A nawilżenie skóry, redukując uczucie dyskomfortu. Dobrze dobrane składniki niektórych preparatów przynoszą natychmiastową ulgę i eliminują m.in. pierzchnięcie, pękające kąciki ust czy drobne uszkodzenia naskórka.
Kiedy zajady i afty dają nam popalić
Suche i spierzchnięte usta to problem, ale co robić, gdy mamy do czynienia z poważniejszymi infekcjami i chorobami, jak na przykład zajady, afty czy opryszczka wargowa. Zajady mogą również wynikać z niedoboru witaminy B, cynku lub żelaza. W leczeniu zajadów stosuje się preparaty działające miejscowo, wspomagające regenerację naskórka, leki przeciwgrzybiczne, a czasem nawet antybiotyki.
W przypadku pojawienia się aft - kluczową kwestią jest dobór leków przyspieszających gojenie się ran i odbudowę właściwego nabłonka. Nasz organizm może też zaatakować opryszczka wargowa. To chorobę zakaźna wywoływaną przez wirus Herpes Simplex. Pomoże stosowanie preparatów przeciwwirusowych oraz sztyftów czy kremów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz